Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Młodzi przestają lubić alkohol

Nastolatkowie coraz rzadziej sięgają po alkohol - tak wynika z badań, przedstawionych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Analizy dotyczą ubiegłego roku.

Autor: Daniel Lenart

03.07.2020 14:59

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / świętokrzyska policja

47 proc. ankietowanych uczniów w wieku 15-16 lat przyznało, że piło alkohol w ciągu ostatnich 30 dni, podczas gdy jeszcze w 2003 r. odsetek ten wynosił aż 66 proc. Podobny spadek nastąpił, jeżeli chodzi o konsumpcję alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W ubiegłorocznej ankiecie przyznało się do tego 69 proc. uczniów z tej grupy wiekowej, podczas gdy w 2003 r. było to aż 85 proc.

Łukasz Niewczas, kierownik Działu Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji mówi, że w naszym województwie badanie również było prowadzone.

- Badania kieleckie, które zostały prowadzone przez profesora Krzysztofa Gąsiora i Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji pokrywają się z badaniami ESPAD, rzeczywiście przez ostatnie 10-15 lat widzimy spadek spożycia alkoholu - mówi Łukasz Niewczas.

Jak tłumaczy, młodzież rzadziej sięga po alkohol z kilku powodów. Pomagają akcje edukacyjne regularnie prowadzone w szkołach. Jako przykład podaje projekt „Pozory mylą, dowody nie”, w którym brał udział kilka lat temu.

- Statystyki Komendy Głównej Policji mówiły, że w przypadku prawie 50 procent przestępstw popełnionych przez nieletnich, sprawca był pod wpływem substancji psychoaktywnych, najczęściej alkoholu. To pokazuje, również młodym ludziom, do czego prowadzą używki. Moim zdaniem akcje profilaktyczne, powtarzane cyklicznie przynoszą efekt – mówi Łukasz Niewczas.

Pomaga też fakt, że sprzedawcy coraz częściej wymagają od młodych ludzi udowodnienia ukończenia osiemnastu lat. Niestety, badanie ESPAD pokazuje, że w tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia, bowiem co czwarty nastolatek sam kupuje dla siebie alkohol.

Ciekawostką badania ESPAD jest fakt, że do picia odrobinę częściej przyznają się dziewczyny. W przypadku 15 i 16-latków 47 procent ankietowanych dziewcząt przyznało, że w ciągu ostatnich 30 dni sięgnęło po alkohol. W przypadku chłopców taką deklarację złożyło 46 procent ankietowanych. W poprzednich edycjach badania, płeć męska w tym pytaniu zdecydowanie częściej deklarowała niedawne picie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

alkohol RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji Policja Państwowa
other news

Podobne wiadomości

Siekiera, pałki i... alkohol. Dziewięć osób zatrzymanych

Siekiera, pałki i... alkohol. Dziewięć osób zatrzymanych

Na ramie bańki z kradzionym płynem, w sobie alkohol

Na ramie bańki z kradzionym płynem, w sobie alkohol

Przestępczy alkohol do walki z wirusem

Przestępczy alkohol do walki z wirusem

Alkohol z przestępstwa trafił do strażaków

Alkohol z przestępstwa trafił do strażaków