Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mistrzowie staną w szranki o tytuł najlepszego

10 osób powalczy o tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Gala finałowa programu odbędzie się w poniedziałek, 20 września, o godzinie 18., na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Autor: Dorota Klusek

13.09.2021 21:04

image Kieleckie Centrum Kultury Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

- Kielce staną się stolicą języka polskiego – mówi Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury.

- Będziemy mogli zobaczyć prawdziwych mistrzów, osoby wyłonione przez komisję, i zobaczyć, jak oni będą walczyć o zwycięstwo, bo to wszystko będzie się działo na naszych oczach. W szranki staną między innymi Dawid Ogrodnik, Marta Lipińska – wspaniali aktorzy, Agnieszka Kunikowska – nazwisko może mniej znane, ale głos Fiony ze „Szreka” kojarzy przecież każdy, Krystyna Prońko – wokalistka, gwiazda polskiej muzyki. To też jest wielka wartość tego programu, że to są osoby z różnych rejonów kultury i one pokazują, że ten język jest bardzo ważny, że muzyk, pisarz, poeta, polityk – oni wszyscy mogą mówić pięknie językiem polskim, spierać się, mieć inne poglądy, ale ten język pozwala na to - zaznacza.

W 2021 roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowani zostali: Marek Brzeziński - dziennikarz prasowy i radiowy, wykładowca akademicki; Marek Gaszyński - dziennikarz i prezenter muzyczny, autor książek i tekstów ponad 150 piosenek (m.in. „Sen o Warszawie”); Jerzy Kisielewski - dziennikarz radiowy i telewizyjny, były korespondent współpracujący z francuską Agence France Presse (AFP) oraz włoską ANSA; Agnieszka Kunikowska - dziennikarka PR, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna; Marta Lipińska - aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna; Dawid Ogrodnik - aktor filmowy i teatralny; Krystyna Prońko - piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka i pedagog muzyczny; Michał Wawrykiewicz - adwokat.

W tym gronie znalazły się też dwie osoby ze Świętokrzyskiego: Kama Kępczyńska-Kaleta – muzyk, przedsiębiorca, trener biznesowy oraz Edward Rzepka (Kielce) - prawnik i polityk, adwokat, poseł na Sejm w latach 1989-1993, w latach 1993-2001 sędzia Trybunału Stanu.

- Mam nadzieję, że zaprezentują trochę świętokrzyskiej gwary, pokażą że ten nasz język jest barwny, i że w Kielcach też wspaniale mówi się w języku polskim – mówi Robert Wieczorek.

Komisja przyzna swój tytuł, ale tego wieczoru zostanie także wręczona nagroda Vox Populi.

- O jej przyznaniu, w głosowaniu internetowym, decydują ludzie z całej Polski. Zachęcam do głosowania, zwłaszcza na świętokrzyskich kandydatów - podkreśla Robert Wieczorek.

Głosowanie trwa do 16 września.

Swoją nagrodę otrzyma także jedna z placówek, zgłoszonych przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom życia publicznego mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny.

Wśród instytucji nominowanych do tego wyróżnienia znalazło się również Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.

Podczas gali, którą poprowadzi dziennikarz radiowy Paweł Sztompke, wystąpi Katarzyna Lisowska. Zaprezentuje między innymi utwory z Kabaretu Starszych Panów.

- W Kieleckim Centrum Kultury pojawi się wiele znanych postaci - zapowiada Robert Wieczorek. - Gala będzie też okazją do spotkania osób, które w poprzednich edycjach otrzymywały tytuł Mistrza Mowy Polskiej - wyjaśnia.

Każdy może zasiąść na widowni i obserwować finał. Bezpłatne wejściówki można odbierać w impresariacie Kieleckiego Centrum Kultury.

Mistrz Mowy Polskiej to program ogólnopolski o społecznym charakterze. Wspiera popularyzację wiedzy o języku polskim i zachęca do posługiwania się piękną polszczyzną. Honoruje osoby, które - według powszechnie uznanych kanonów - zasługują na miano Mistrza Mowy Polskiej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

KCK Gala RK Kielce Robert Wieczorek
other news

Podobne wiadomości

Mistrzowie Mowy Polskiej czytali Żeromskiego

Mistrzowie Mowy Polskiej czytali Żeromskiego

Mamy swoich kandydatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej

Mamy swoich kandydatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej

Mistrzowie Mowy Polskiej dziś w Kielcach

Mistrzowie Mowy Polskiej dziś w Kielcach

Dziennikarz Radia Kielce wśród kandydatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej

Dziennikarz Radia Kielce wśród kandydatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej