Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mistrzowie rzemiosła w Instytucie Dizajnu

Kieleccy rzemieślnicy są bohaterami nowej wystawy w Galerii Brama Instytutu Dizajnu w Kielcach. W pierwszej odsłonie ekspozycji możemy poznać warsztat pracy introligatora Wiesława Siudy i zakład oprawy obrazów Grzegorza Degejdy.

Autor: Dorota Klusek

01.08.2020 11:43

image 31.07.2020 Kielce. Galeria Brama ID. Wystawa "Rzemieślnicy" Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To projekt ściśle związany z Kielcami i z naszymi lokalnymi wytwórcami - wyjaśnia Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach, którego częścią jest Instytut Dizajnu. - Instytut w czasie pandemii trochę przeformułował swoją działalność, ukierunkowaliśmy się na działania prospołeczne. Stwierdziliśmy też, że musimy wspomóc lokalnych rzemieślników. Dlatego powstał projekt, który ma pokazać zakłady z wieloletnią tradycją - dodaje Ewa Chabielska.

Wystawa prezentuje pracę Wiesława Siudy i jego warsztat introligatorski, który w Kielcach działa już od 1962 roku. Mieści się przy ulicy Dużej 7.

Drugi z prezentowanych zakładów jest młodszy, bo istnieje od 1998 roku, a jego właścicielem jest Grzegorz Degejda. Zajmuje się oprawą obrazów, konserwacją oraz handlem dziełami sztuki.

- Prezentujemy codzienną pracę, ich warsztat, czym się zajmują, tradycje. Chcemy pokazać, że dobre rzemiosło gwarantuje dobrą jakość - dodaje dyrektor Ewa Chabielska.

Przy okazji twórcy wystawy zwracają uwagę na zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwach na całym świecie. Po latach, kiedy rynek przyzwyczaił konsumentów, do częstego kupowania rzeczy tańszych ale nietrwałych, dziś już coraz częściej stawia się na jakość. W cenie jest także umiejętność naprawiania rzeczy. Takie podejście jest odpowiedzią na katastrofę ekologiczną, wiążącą się z nadmierną produkcją.

Wystawa w Galerii Brama potrwa do 18 września.

Galeria zdjęć Kielce. Galeria Brama ID. Wystawa "Rzemieślnicy" (31.07.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Praski sznyt na wystawie w Instytucie Dizajnu

Praski sznyt na wystawie w Instytucie Dizajnu

Instytut Dizajnu zachęca do założenia łąki kwietnej na balkonie

Instytut Dizajnu zachęca do założenia łąki kwietnej na balkonie

Naklejki z Instytutu Dizajnu na powitanie klientów i gości

Naklejki z Instytutu Dizajnu na powitanie klientów i gości

Instytut Dizajnu zaprosił na warsztaty na wynos

Instytut Dizajnu zaprosił na warsztaty na wynos