Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ministerstwo Zdrowia: zespół ds. strategii zwalczania epidemii wypracuje rekomendacje do końca sierpnia

Powołany w Ministerstwie Zdrowia zespół ds. strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 ma wypracować rekomendacje do końca sierpnia – zapowiada resort. W składzie zespołu są już m.in. przedstawiciele MZ, sanepidu, NFZ i MSWiA.

29.07.2020 08:03
Źródło: PAP

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. st.szer. OT Daniel Woś / Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w ramach zespołu działać będzie pięć podzespołów, które mają zajmować się m.in. analizą standardów międzynarodowych - światowych i europejskich - związanych ze zwalczaniem COVID-19, opracowaniem strategii testowania osób pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, funkcjonowaniem szpitali jednoimiennych i kwestią podstawowej opieki zdrowotnej.

- Najważniejsze zadanie to wypracowanie kompleksowego modelu działania podstawowej opieki zdrowotnej, gdy COVID-19 będzie towarzyszyła grypa sezonu jesienno-zimowego - podał Andrusiewicz. - Ważne, żeby umiejętnie oddzielić dwa strumienie chorych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której osoby z objawami od razu będą przekierowywane do szpitali zakaźnych. A pamiętajmy, że tylko z powodu grypy jesienią przychodnie odwiedza dziennie nawet 100 tys. osób - dodał.

Rzecznik resortu wskazał ponadto, że niewykluczone, iż model funkcjonowania samych szpitali jednoimiennych - w efekcie prac - będzie się różnił od obecnego.

Andrusiewicz poinformował, że w zespole znaleźli się m.in. przedstawiciele resortu zdrowia z departamentów: analiz i strategii, systemu zdrowia, ratownictwa medycznego i obronności oraz zdrowia publicznego i rodziny; a także przedstawiciele: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego = Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W składzie zespołu są też krajowi konsultanci w dziedzinach: chorób zakaźnych, anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny rodzinnej.

- Zespół nie jest ciałem zamkniętym. Jeśli będzie taka potrzeby będą dopraszani jeszcze inni eksperci. Sami oczywiście, jeżeli chcą uczestniczyć w wypracowaniu strategii i mają własne propozycje działań w swojej dziedzinie, mogą również się zgłaszać. Zespół ma wypracować rekomendacje do końca sierpnia - przekazał Andrusiewicz.

Zespół zebrał się w poniedziałek. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazywał tego dnia, że jesteśmy przed drugą falą epidemii, a zespół ma przygotować strategię na jesień. Po spotkaniu oceniał, że padło bardzo dużo nowych pomysłów, niektóre były bardzo ciekawe.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ministerstwo Zdrowia koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Koronawirus w sandomierskim magistracie. Urząd zamknięty dla interesantów

Koronawirus w sandomierskim magistracie. Urząd zamknięty dla interesantów

Koronawirus w Świętokrzyskiem. Są nowe zakażenia [WYKRES]

Koronawirus w Świętokrzyskiem. Są nowe zakażenia [WYKRES]

Koronawirus. Więcej ozdrowień niż zachorowań [WYKRES]

Koronawirus. Więcej ozdrowień niż zachorowań [WYKRES]