Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ministerstwo rozda wozy strażackie za frekwencję w wyborach

W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki. Jak powiedział wiceminister Maciej Wąsik, 16 takich pojazdów sfinansuje w całości MSWiA.

Autor: Karol Żak

20.06.2020 15:44
Źródło: MSWiA

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspiera straże pożarne, również ochotnicze, w sposób znaczący i dynamiczny. W tym roku dofinansowano zakup rekordowej liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym - powiedział wiceszef MSWiA.

Warunkiem przekazania samochodów ochotniczym strażom pożarnym był wkład własny samorządu w postaci 200 tys. zł. Większość samorządów, które znalazły wkład własny, otrzymały samochody ciężkie, średnie oraz lekkie. Dla tych gmin, które nie mogły wygospodarować takich środków na zakup wozu, MSWiA przygotowało inną propozycję.

- Ta gmina do 20 tys. mieszkańców, której frekwencja wyborcza będzie najwyższa w województwie otrzyma od komendanta głównego PSP środki na sfinansowanie w całości jednego z 16 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych - powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł.

- Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego chciałbym zaapelować do wójtów, burmistrzów, radnych ze wszystkich opcji politycznych, byśmy razem za tydzień walczyli o jak najwyższą frekwencję wyborczą - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Jak dodał, inspiracją dla programu MSWiA były m.in. zeszłoroczne akcje profrekwencyjne samorządów.

- My bierzemy dobry przykład od samorządów i tego typu akcję dzisiaj zapowiadamy - podkreślił.

Nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP powiedział, że nowe wozy umożliwią strażakom ochotnikom jeszcze sprawniejsze działanie.

- Każdego dnia strażacy-ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ratują życie, zdrowie i mienie. W 2019 roku OSP pierwsze na miejscu akcji były ponad 200 tys. razy, a w tym roku już ponad 100 tys. razy - powiedział.

W województwie świętokrzyskim poniżej 20 tys. mieszkańców mieszka m.in. w gminach Chmielnik, Opatów czy Suchedniów.

Wiceminister Paweł Szefernaker poinformował również, że maksymalnie do wtorku te samorządy, które zgłosiły zapotrzebowanie na środki dezynfekujące i ochrony osobistej niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia głosowania, otrzymają je od rządu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Straż Pożarna wybory prezydenckie MSWiA RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce Maciej Wąsik Paweł Szefernaker RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie 28 czerwca. Posłowie komentują

Wybory prezydenckie 28 czerwca. Posłowie komentują