Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mimo pandemii, Starachowice chcą inwestować

Dochody na poziomie 294 mln zł, a wydatki prognozowane na 318 mln zł - tak prezentuje się projekt budżetu Starachowic na 2021 rok, który dzisiaj zaprezentował prezydent miasta.

Autor: Emilia Sitarska

13.11.2020 15:54

image 13.11.2020. Starachowice. Przedstawienie budżetu Starachowic na rok 2021 Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Marek Materek przyznaje, że pandemia nie sprzyja przygotowaniu dokumentu. Przychody gminy, m.in. z podatku CIT są niższe, a 2021 rok będzie upływał pod kątem inwestycji, do których gmina przygotowywała się w ostatnich latach. To m.in. remonty zbiorników wodnych.

- Zagospodarowanie zbiornika Lubianka. Na ten cel pozyskaliśmy dofinansowanie z RPO, natomiast wkład własny mamy z rządowych pieniędzy, które otrzymaliśmy z Funduszu Inwestycji Lokalnych - informuje Marek Materek.

Budżet zakłada także oczyszczenie i zagospodarowanie zbiornika Pasternik, na co gmina ma rekordowe dofinansowanie 18 mln zł. Inwestycja potrwa dwa lata. Ponadto miasto chce kompleksowo wymienić oprawy oświetleniowe, a także doświetlić przejścia dla pieszych.

- Wszystkie oprawy oświetlenia ulicznego wymienione zostaną na nowe, LED-owe. Część słupów przy ulicach: Radomskiej, Hutniczej, Armii Krajowej, Ostrowieckiej, Kieleckiej i Alei Niepodległości zostanie wymieniona na nowe - informuje Marek Materek.

Miasto będzie inwestować także w rekreację. Rozpocznie się budowa ścieżek rowerowych, a z budżetu obywatelskiego wykonany zostanie skatepark oraz tężnia solankowa. Zmodernizowane zostanie także boisko przy ulicy Szkolnej. Jak dodaje Marek Materek, inwestycje w dalszym ciągu będą się toczyć na osiedlu Wzgórze.

- Dotyczą przebudowy i kompleksowej termomodernizacji trzech budynków wielorodzinnych. Jeden już realizujemy, pozostałe w przyszłym roku. Zakończy się też budowa świetlicy środowiskowej i mieszkań chronionych na os. Wzgórze - dodaje Marek Materek.

W przyszłym roku rozpoczną się także prace nad zagospodarowaniem otoczenia dworca Starachowice Wschodnie, gdzie powstanie centrum komunikacyjne. Jak co roku, miasto planuje inwestycje drogowe. Przebudowywane będą m.in.: ul. Konstytucji 3 Maja, fragment ul. Partyzantów od Konstytucji 3 Maja do ul. Oświatowej, ul. Parkowa, i ul. Kilińskiego. Remontu doczekają się też m.in. ulice Zacisze, ulica Stalowników i Łazy.

Miasto ogłosiło już przetarg na wykonanie zagospodarowania otoczenia Parku Kultury, jednak prace wykonane zostaną w przyszłym roku. Podobnie jest w przypadku wyburzenia starej bazy MZK przy ulicy Radomskiej i wybudowaniu nowej, dostosowanej do wymogów XXI wieku.
Zadłużenie samorządu na koniec 2021 roku będzie wynosić 62 mln zł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

inwestycja Marek Materek RK Starachowice