Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Miłośnicy Historii Ćmielowa szukają informacji o żołnierzach AK. Powstanie książka

Zdjęć, dokumentów, a nade wszystko wspomnień potomków żołnierzy Armii Krajowej z okolic Ćmielowa poszukuje Stowarzyszenie Miłośników Historii Ćmielowa. W planach jest wydanie monografii podobwodu 300 AK.

Autor: Anna Głąb

29.08.2020 10:00

image 05.07.2020. Wola Grójecka. Uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy 7 lipca 1944 roku. Na zdjęciu: Edmund Wójcik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Żołnierze tego podobwodu pochodzili z Ćmielowa i okolicznych miejscowości, takich jak Ruda Kościelna, Wojciechowice czy Boria. 6. kompania rekrutowała się z Zawichostu, dlatego chcemy dotrzeć do ich potomków - mówi Edmund Wójcik ze stowarzyszenia.

Historia Armii Krajowej z okolic Ćmielowa jest bogata, część dokumentów już udało się odnaleźć. To na przykład legitymacja honorowa proboszcza z Ćmielowa ks. Juliusza Chyżewskiego. Corocznie organizował obchody bitwy w Woli Grójeckiej. Wśród postaci wartych upamiętnienia jest też Waleria Szreiber ps. „Babcia”. Z mężem lekarzem przyjechała z Wileńszczyzny, oboje byli zaprzysiężonymi członkami AK. Będzie jej poświęcony osobny rozdział monografii. Wspomniane zostaną także sanitariuszki, które brały udział w bitwie na Piotrowym Polu w oddziale „Potoka” oraz lekarz Eustachy Kamiński „Bojar”.

Do napisania monografii przydadzą się wszystkie pamiątki po przodkach związanych z Armią Krajową, które zachowały się w domowych archiwach. Osoby, które mogą się nimi podzielić, powinny skontaktować się ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Ćmielowa. Jego siedziba znajduje się przy ul. Szkolnej 21 w Ćmielowie. Z zebranych pamiątek mogłaby też powstać wystawa skierowana głównie do uczniów i młodych odbiorców.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ćmielów Armia Krajowa RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

Przekazywanie historii kolejnym pokoleniom pozwoliło zachować pamięć o wydarzeniach z 1920 r.

Przekazywanie historii kolejnym pokoleniom pozwoliło zachować pamięć o wydarzeniach z 1920 r.

Pamiętajmy o swojej historii

Pamiętajmy o swojej historii