Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Miliony na świętokrzyskie drogi wciąż dostępne

Tylko w tym roku Fundusz Dróg Samorządowych pozwolił na wyremontowanie 111 odcinków dróg w naszym regionie. Wojewoda świętokrzyski podsumował dotychczasowe wykorzystanie pieniędzy z tego rządowego projektu. Zbigniew Koniusz poinformował, że podpisał umowy na przebudowę 30 tras powiatowych i 81 gminnych.

Autor: Michał Kita

10.07.2020 10:50

image 10.07.2020 Kielce. Konferencja wojewody Zbigniewa Koniusza Fot. Michał Kita / Radio Kielce

- Dzięki temu wyremontowanych zostanie ponad 107 kilometrów dróg lokalnych. Będziemy prowadzić także nabór uzupełniający dla tych samorządów, które nie mogły ogłosić przetargów. Łączna kwota dofinansowania z funduszu w tym roku wyniosła 57 mln zł. natomiast kwota do wykorzystania w ramach naboru uzupełniającego to ponad 28 mln zł - dodaje.

Zbigniew Koniusz podkreśla, że fundusz diametralnie poprawił sytuację lokalnych samorządów, umożliwiając realizację inwestycji, na które jeszcze dwa lata temu nie mogłyby sobie pozwolić.

- Przed wprowadzeniem funduszu marzeniem samorządów było pozyskanie dofinansowania z urzędów centralnych na poziomie 30 czy 40 proc. wartości inwestycji. Fundusz Dróg Samorządowych zmienił tę sytuację diametralnie, dzięki temu gminy i powiaty mogą starać się o dofinansowanie do inwestycji w wysokości nawet 80 proc. – wyjaśnia.

Wojewoda zaznacza, że dotychczas rekordowym pod względem liczby inwestycji był rok 2019. Wówczas podpisano w regionie 337 umów, dzięki którym wyremontowano ponad 380 km dróg. Wartość podpisanych umów przekroczyła 470 mln zł.

Zbigniew Koniusz informuje, że jeszcze w lipcu rozpocznie się nabór dla gmin i powiatów na przyszłoroczne inwestycje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, w którym do wykorzystania będzie prawie 145 mln zł.

Zdaniem wojewody, doskonałym uzupełnieniem Funduszu Dróg Samorządowych jest nowa propozycja rządu Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Andrzeja Dudy, czyli Fundusz Inwestycji Samorządowych, z którego w ramach walki z pandemią koronawirusa przekazywanych jest 6 mld zł na realizację niezbędnych inwestycji w gminach i powiatach.

Fundusz Dróg Samorządowych powstał w 2018 roku. W ciągu 10 lat na inwestycje, remonty i budowę nowych dróg dla samorządów w skali kraju rząd przeznaczy 39 mld zł. 

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM 2018-2021 - PODSUMOWANIE

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Fundusz Dróg Samorządowych Zbigniew Koniusz Fundusz Inwestycji Samorządowych
other news

Podobne wiadomości

Rządowe pieniądze na remont dróg w gminie Piekoszów

Rządowe pieniądze na remont dróg w gminie Piekoszów

250 km dróg do remontu. Świętokrzyskie otrzymało 145 milionów złotych [LISTA]

250 km dróg do remontu. Świętokrzyskie otrzymało 145 milionów złotych [LISTA]

Fundusz Dróg Samorządowych rozwija samorządy i pobudza gospodarkę [LISTY ZADAŃ]

Fundusz Dróg Samorządowych rozwija samorządy i pobudza gospodarkę [LISTY ZADAŃ]

Gminy nie stać na remont dróg. Ratunkiem dofinansowanie z budżetu państwa

Gminy nie stać na remont dróg. Ratunkiem dofinansowanie z budżetu państwa