Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Marsjański tor czeka w Kielcach na łaziki

33 drużyny z 14 krajów świata wezmą udział w finale szóstych europejskich zawodów łazików marsjańskich, które od 11 do 13 września odbędą się w Kielcach. Dziś, pierwszy na świecie hybrydowy tor marsjański na Politechnice Świętokrzyskiej został otwarty przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Wojciecha Murdzka.

Autor: Dorota Klusek

05.08.2020 15:48

image 05.08.2020 Kielce. Konferencja przed finałem szóstych europejskich zawodów łazików marsjańskich. Na zdjęciu: Wiesław Trąmpczyński - rektor Politechniki Świętokrzyskiej Fot. Zbigniew Masternak / UMWŚ

Inauguracja odbyła się zdalnie, z siedziby resortu w Warszawie. Ten sposób jest zapowiedzią przebiegu zawodów. Jak mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, zmieni się ich formuła.

- Tor jest hybrydowy, czyli my dostarczamy roboty i specjalne platformy do zarządzania tymi robotami. Urządzenia są polskiej produkcji, a platformę znaleźliśmy w Dolinie Krzemowej, w Stanach Zjednoczonych. Umożliwia ona zarządzanie 1000 robotów w jednym czasie. To sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu zawodnicy bez względu czy będą kierować robotem z Polski, czy z innego miejsca na świecie, będą mieli te same szanse, jeśli chodzi o połączenie – tłumaczy.

Drużyny będą miały wyrównane szanse, bo każda będzie miała robota o tych samych parametrach, a liczyć się będzie umiejętność programowania. Łukasz Wilczyński przyznaje, że tegoroczna edycja będzie trudniejsza, także dla organizatorów.

- Do tej pory udostępnialiśmy teren, miejsce startu, a drużyny miały zadbać o to, czy łazik będzie jeździł czy nie, w jaki sposób się z nim połączą. Teraz to my musimy o to zadbać – podkreśla.

Zawody będą się odbywać zdalnie, więc drużyny nie będą przyjeżdżać do Kielc. Co ważne, w tym roku do udziału w rywalizacji zgłosiło się aż 47 drużyn, choć jak przyznaje Łukasz Wilczyński, spodziewał się, że będzie ich mniej z powodu koronawirusa. Duże zainteresowanie wynika jednak stąd, że w Kielcach odbywa się jedyny na świecie, po ogłoszeniu pandemii, turniej robotyczno-kosmiczny.

- Wszystkie pozostałe konkursy zostały odwołane lub przełożone na przyszły rok. Spośród 47 zgłoszeń, wybraliśmy 33 drużyny z 14 krajów, które przechodzą do ścisłego finału – dodaje prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Rywalizować będą między innymi drużyny z Peru, Rosji, Niemiec, Kolumbii, Egiptu, Indii, Hiszpanii, Czech czy Kolumbii. Wśród polskich zespołów znalazł się Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej.

- Zakwalifikowało się wiele drużyn, które po raz pierwszy biorą udział w projekcie. To są na przykład mocne drużyny niemieckie, co dowodzi o wysokiej randze wydarzenia – zaznacza.

Po raz pierwszy wyróżniono trzy drużyny w oparciu o dokumentację. Był to zespół polski z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz dwa z Niemiec.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że zawody narodziły się w Świętokrzyskiem i są świetną promocją dla regionu.

- Pierwsze dwie edycje odbyły się w Podzamczu, trzecia trafiła do Rzeszowa, ale później były Starachowice, a w ubiegłym roku Kielce i teraz kolejna, szósta edycja, znowu na świętokrzyskiej ziemi – zauważył.

Wrześniowy turniej ma też ogromne znaczenie dla Politechniki Świętokrzyskiej. Jak powiedział profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor uczelni, w tym roku jej rola jest o wiele większa.

- Dla mnie jest to ważne wydarzenie na koniec kadencji, ponieważ Politechnika Świętokrzyska jest współorganizatorem zawodów. W ubiegłym roku udostępnialiśmy teren, dwa lata temu nasze łaziki brały udział w zawodach, więc tu widać rozwój – mówił.

Organizatorami ERC 2020 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Politechnika Świętokrzyska, województwo świętokrzyskie, przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja przed finałem szóstych europejskich zawodów łazików marsjańskich (05.08.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec łaziki marsjańskie prof. Wiesław Trąmpczyński Politechnika Świętokrzyska RK Kielce European Rover Challenge Łukasz Wilczyński
other news

Podobne wiadomości

Koronawirus zmienił formułę European Rover Challenge

Koronawirus zmienił formułę European Rover Challenge

Świętokrzyscy żacy faworytami. Nie pojadą jednak na University Rover Challenge

Świętokrzyscy żacy faworytami. Nie pojadą jednak na University Rover Challenge

Łaziki wrócą do Kielc. Będzie jeszcze więcej atrakcji

Łaziki wrócą do Kielc. Będzie jeszcze więcej atrakcji

Wielki sukces kieleckich studentów to szansa dla regionu [KOMENTARZE]

Wielki sukces kieleckich studentów to szansa dla regionu [KOMENTARZE]

Kielczanie wygrali konkurs European Rover Challenge

Kielczanie wygrali konkurs European Rover Challenge

Premier Morawiecki w Kielcach: idziecie śladem twórców polskiego przemysłu [OGLĄDAJ]

Premier Morawiecki w Kielcach: idziecie śladem twórców polskiego przemysłu [OGLĄDAJ]

Pokaz laserów otworzył European Rover Challenge

Pokaz laserów otworzył European Rover Challenge

Coraz bliżej European Rover Challenge 2019 [ZOBACZ POJAZDY]

Coraz bliżej European Rover Challenge 2019 [ZOBACZ POJAZDY]