Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mają już wszystkie STAR-y. Ostatni, rzadki model trafił do Ekomuzeum

Ma 31 lat i jest w pełni sprawny - STAR 244 RS dopełnił kolekcję starachowickich ciężarówek w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To jedyny model ciężarówki, którego brakowało w zbiorach placówki.

Autor: Anna Głąb

01.04.2021 09:00

image Starachowice. STAR 244 trafił do Muzeum Przyrody i Techniki Fot. / MPiT
Komentarze

Jak mówi Paweł Kołodziejski, dyrektor "Ekomuzeum", nowy eksponat to przedstawiciel zmodernizowanej w latach 60. serii „dwusetek”.

- W latach 70. Fabryka Samochodów Ciężarowych wypuściła trzy najważniejsze modele tej generacji: STAR 200 (szosowy, zaprezentowany w 1975), STAR 266, czyli  najlepsze dziecko starachowickiej fabryki, do dziś używane w wojsku oraz pomiędzy nimi STAR 244 - wymienia dyrektor.

Samochód zawdzięcza swoją nazwę konstrukcji. Miał dwie osie i napęd na cztery koła. Skrót R wskazuje na przeznaczenie dla rolnictwa, a S oznacza wersję specjalną. STAR 244 RS został zaprezentowany w 1977 roku. Ciężarówka mogła pracować na roli dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym.

- Reduktor pozwalał poruszać się z prędkością od 3km/h, więc mogła towarzyszyć maszynom rolniczym. Filtr powietrza umieszczony był wysoko nad kabiną, co pozwalało pracować w wysokim zapyleniu. STAR 244 RS miał też możliwość wytrzymywania wysokiej wilgotności, a uszczelnione elementy pozwalały zanurzyć się w wodzie do 180 centymetrów. Wywrotka mogła się przechylać na prawo i lewo oraz do tyłu. Do samochodu można było podpiąć elektryczną maszynę rolniczą, a ładowność sięgała 6 ton. Był używany do pracy w lasach, straży pożarnej oraz w budownictwie - wymienia Paweł Kołodziejski.

Zachowało się niewiele egzemplarzy STAR-a 244 w tej wersji. Model, który wzbogacił kolekcję muzeum, powstał w 1990 roku, a ostatnio był używany na Podlasiu w usługach budowlanych. Jest sprawny technicznie, choć mocno wyeksploatowany. Niebawem przejdzie częściową renowację, polegającą głównie na zabezpieczeniu przed korozją.

Starachowickie Ekomuzeum gromadzi pamiątki związane z lokalnym przemysłem samochodowym. Miejsce, w którym się znajduje, czyli zakład wielkopiecowy, to znak kontynuacji między początkami przemysłu w mieście, a jego największym rozkwitem w okresie powojennym.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Starachowice Star RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

STAR-y przechodzą renowację

STAR-y przechodzą renowację

W Starachowicach będą ponownie produkowane STAR-y? [OGLĄDAJ]

W Starachowicach będą ponownie produkowane STAR-y? [OGLĄDAJ]

Legenda STAR-a w Starachowicach

Legenda STAR-a w Starachowicach

Ostatni Star stanął na rogatkach Starachowic

Ostatni Star stanął na rogatkach Starachowic