Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Magiczne miasteczko Szydłów na wystawie w Staszowie

Prawie 50 prac powstałych podczas XX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Szydłowie będzie można zobaczyć na wystawie w Staszowskim Ośrodku Kultury. Wernisaż odbędzie się dziś o godzinie 19.00, online.

Autor: Dorota Klusek

10.11.2020 15:57

image 09.10.2020. Szydłów. Międzynarodowy plener malarski Magiczne Miasto Szydłów 2020 Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ekspozycja jest efektem 10-dniowego pleneru, który odbył się na początku października w „polskim Carcassonne”. Udział w nim wzięło 17 osób. Jak podkreśla kurator pleneru, doktor sztuki Lucyna Gozdek, udało się zaprosić wielu znakomitych i utytułowanych artystów.

- Tematem tegorocznego pleneru było szeroko pojęte słowo: Szydłów. Poprzez swoją wrażliwość na piękno otaczającej rzeczywistości, każdy artysta w inny sposób postrzega świat i dlatego każdy z uczestników miał namalować miasto tak, jak go widzi, jak go czuje - wyjaśnia.

Pomysł okazał się trafiony, czego dowodzą powstałe prace. Niepowtarzalną wrażliwość każdego z uczestników pleneru widać na wystawie - zauważa Lucyna Gozek.

- Większość tych artystów maluje farbami akrylowymi, czy też olejnymi na płótnie, techniką tradycyjną. Jednak wchodząc głębiej w ich twórczość, można dostrzec ich osobiste spojrzenie na otaczający na świat, i to jak każdy z nas maluje, bo ja też to robię, poszukując tej subiektywnej ścieżki w swojej twórczości - ocenia.

Rozwiązania były różne. Profesor Maria Kierner uprościła zabytkowe budynki i zamieniła je w kubiki, klocki. Z kolei profesor Agnieszka Rożnowska skupiła się na murach i za pomocą swojej własnej, oryginalnej techniki, przy użyciu grafitu, w niezwykle subtelny sposób pokazała ich wielowiekowość.

- Profesor Grzegorz Mroczkowski tworzy w technice tempery żółtkowej. To technika znana od najdawniejszych czasów. Można w niej uzyskać przepiękne, świetliste kolory, efekt lekkości, a w przypadku tego artysty niesamowitej, optycznej wibracji - zauważa kurator.

Praca każdego z artystów zasługuje na uwagę, dlatego warto zobaczyć wystawę. Niestety, ze względu na pandemię, będzie to możliwe tylko za pośrednictwem mediów elektronicznych. Także dzisiejszy wernisaż odbędzie się w Internecie, na profilu facebookowym oraz kanale YouTube Staszowskiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 19.

Natomiast godzinę wcześniej zaplanowano koncert pod tytułem „Mickiewicz w pieśniach”. Wystąpią: Renata Drozd - sopran, Małgorzata Kowalska   - fortepian i Ewa Lubacz - narracja. W programie znalazły się pieśni polskich kompozytorów, którzy pisali muzykę do poezji Adama Mickiewicza.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Staszów Szydłów wernisaż Lucyna Gozdek RK Kielce Dom Kultury plener malarski Staszowski Ośrodek Kultury
other news

Podobne wiadomości

Magia Szydłowa zatrzymana na płótnie

Magia Szydłowa zatrzymana na płótnie

Szydłów będzie jeszcze piękniejszy

Szydłów będzie jeszcze piękniejszy