Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ma być szybciej i bezpieczniej. Prace na trasie Kije - Chmielnik idą zgodnie z planem

Prace przy przebudowie drogi krajowej nr 78 Kije – Chmielnik idą pełną parą. Jak informuje Małgorzata Pawelec-Buras z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca zabetonował już pale, na których posadowiony będzie wiadukt nad linią kolejową nr 65 Hrubieszów - Sławków Południowy.

Autor: Karol Żak

21.08.2020 20:16

image 21.08.2020 Przebudowa drogi krajowej nr 78 Kije - Chmielnik Fot. / GDDKiA

- Obiekt nad linią kolejową zastąpi tradycyjny przejazd, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu na drodze krajowej komunikującej województwo świętokrzyskie ze Śląskiem - podkreśla.

Po wykonaniu próbnych obciążeń wykonawca rozpocznie budowę przyczółków pod konstrukcję wiaduktu.

Jak dodaje Małgorzata Pawelec-Buras, równocześnie trwają prace na odcinku między wiaduktem a Chmielnikiem.

- Na jednym z dwóch fragmentów biegnących po nowym śladzie ułożona została już warstwa wiążąca nawierzchni, a na drugim kontynuowane są roboty ziemne - zaznacza.

Prace potrwają do przyszłego roku. Nadal obowiązują wprowadzone w ubiegłym roku objazdy ze względu na zamknięcie drogi w miejscu budowanego wiaduktu.

21.08.2020 Przebudowa drogi krajowej nr 78 Kije - ChmielnikFot. GDDKiA

Dla pojazdów powyżej 6 ton objazd wyznaczony jest odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 766 Kije - Morawica i odcinkiem drogi krajowej nr 73 Morawica - Chmielnik. Dla pozostałych pojazdów od miejscowości Kije, drogą wojewódzką nr 766 do Włoszczowic i dalej do skrzyżowania z drogą krajową nr 73 w Piotrkowicach. Ruch lokalny na odcinku między linią kolejową a Chmielnikiem odbywa się wahadłowo na przebudowywanych fragmentach trasy.

Zmiany organizacji ruchu planowane są do kwietnia 2021.

Rozbudowa drogi krajowej nr 78 na blisko 11-kilometrowym odcinku między Kijami a Chmielnikiem realizowana jest od ubiegłego roku. Ma być ona pozbawiona ostrych zakrętów i spadków, co pozwoli na szybszy, ale i bezpieczniejszy przejazd.

Projekt jest częścią przebudowy drogi krajowej nr 78 z Zawiercia do Chmielnika, łączącej Świętokrzyskie ze Śląskiem i południową granicą państwa. Dodatkowo trasa nr 78 krzyżuje się w Chmielniku z drogą krajową nr 73 Kielce - Busko - Tarnów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik GDDKiA Kije droga krajowa nr 78 RK Kazimierza Wielka RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Uwaga kierowcy! Zmienia się organizacja ruchu na „78”

Uwaga kierowcy! Zmienia się organizacja ruchu na „78”

Wiosną rozpocznie się przebudowa „78”

Wiosną rozpocznie się przebudowa „78”

Będzie remont 10-kilometrowego odcinka krajowej „78”. Co się zmieni?

Będzie remont 10-kilometrowego odcinka krajowej „78”. Co się zmieni?