Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ludzie kieleckiej kultury zostali nagrodzeni [LISTA]

Osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki zostały uhonorowane przez Urząd Miasta Kielce. Na czele tego grona znalazł się Janusz Buczkowski - współtwórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. W piątek w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach przyznano nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za 2019 rok.

Autor: Dorota Klusek

26.06.2020 18:46 / Aktualizacja 26.06.2020 20:43

image 26.06.2020 Kielce. Wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za 2019 rok. Na zdjęciu (od lewej): wiceprezydent Kielc Marcin Różycki, Zdzisław Sabat, prezydent Kielc Bogdan Wenta, Teresa Sabat, Łukasz Kowalski, Monika Cybulska, Marek Fijałkowski i Ryszard Pomorski Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Co roku wręczenie tych laurów stanowi element gali inaugurującej Święto Kielc. W tym roku, ze względu na pandemię, święto zostało odwołane, ale władze miasta ostatecznie zdecydowały o przyznaniu nagród.

Jak wyjaśnia Jarosław Bukowski, który przewodniczył pracom kapituły, do urzędu miasta wpłynęło 29 nominacji.

- Wszystkim tym osobom nagrody się należały. Ale musieliśmy podjąć decyzję i tak wyłoniliśmy dziewięciu laureatów. Chcieliśmy, żeby byli usatysfakcjonowani artyści z różnych dziedzin sztuki. Na szczęście w przyszłym roku będą kolejne nagrody i kolejne osoby będą miały okazję je uzyskać - zaznaczył.

Nagrodę pierwszego stopnia otrzymał nestor kieleckiej fotografii - Janusz Buczkowski. Niestety na uroczystości go zabrakło. Równorzędny laur otrzymał Harcerski Zespół Wokalno-Instrumentalny „Wołosatki”. Odebrał go dyrektor artystyczny grupy, Ryszard Pomorski. Przyznał, że wyróżnienie w rodzimym mieście bardzo cieszy.

- Życie tak się układa, że zespół chyba jest bardziej znany w Polsce niż w Kielcach i jeżeli na rodzinnych śmieciach jest się docenionym, no to jest satysfakcja. Zespół nie przestaje działać, będzie działać dalej, a ta nagroda jest motywacją, żeby kolejne pokolenia wciągać w tę pracę edukacyjno-wychowawczą - podkreślił.

Z branżą muzyczną związany jest także Łukasz Kowalski, który otrzymał nagrodę trzeciego stopnia. Przyznał, że rzadko otrzymuje laury.

- Bardzo się cieszę, że zostałem doceniony w taki sposób. Szczerze mówiąc, nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło - wyjaśnił.

Graficzka Monika Cybulska powiedziała, że nagroda jest wspaniałym wyróżnieniem za tą pracę, którą wykonuje w dziedzinie plakatu.

- Plakat jest mi bardzo bliski. Trzeba w nim zawrzeć pewną myśl, zilustrować pewien problem za pomocą prostego znaku zrozumiałego dla odbiorcy. Nagroda jest podsumowaniem tego, co do tej pory udało mi się zrobić. Ale choć nagrody są bardzo ważne, ważniejsze jest chyba to, jak na naszą pracę reagują odbiorcy i goście wystaw - dodała.

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w Biurze Wystaw Artystycznych i była połączona z finałem 43. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie 2020. Ze względu na reżim sanitarny liczba widzów została ograniczona.

 

LISTA NAGRÓD ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ ORAZ UPOWSZECHNIANIA I OCHRONY KULTURY ZA 2019 ROK:

NAGRODA I STOPNIA (w wysokości 3,5 tys. zł)

Janusz Buczkowski - artysta, fotografik, pisarz, członek i prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, założyciel kieleckiej delegatury ZPAF, a następnie wiceprezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (dziś SGH). Współtwórca „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” i ostatni przedstawiciel grupy artystów tworzących ten styl. Jego fotografie prezentowane były na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, wielokrotnie nagradzany za swoje prace. W 2019 roku otworzył dwie indywidualne wystawy.

Harcerski Zespół Wokalno-Instrumentalny Wołosatki - zespół powstał w 1974 roku przy okazji I Festiwalu Piosenki Turystycznej w Wołosatem. W ubiegłym roku obchodził 45-lecie istnienia. Od lat zespół bierze czynny udział w Harcerskim Festiwalu, występuje podczas Święta Kielc, koncertuje w Polsce i za granicą. W 2019 roku zagrali ponad 20 koncertów oraz cykl występów dla Polonii w Brazylii. Zespół ma swoim koncie ponad 20 płyt, współpracuje ze znanymi artystami, między innymi ze Skaldami, czy Wolną Grupą Bukowina.

 

NAGRODA II STOPNIA (w wysokości 3 tys. zł)

Olga Grabiwoda - fotografka, menadżerka kultury, animatorka, w latach 2011-2020 tworzyła trzon zespołu Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie od podstaw zbudowała i kierowała pracownią warsztatową. Właścicielka „Wesołej Kawki” oraz „Kawki Zabawki”. Jest autorką wielu programów o charakterze edukacyjnym. W 2019 roku skupiła się na działaniach proekologicznych, a warsztaty z tego cyklu zostały wybrane do reprezentowania Polski w spocie reklamowym Komisji Europejskiej. Również w 2019 roku była współautorką projektu mającego na celu popularyzację wiedzy o dziedzictwie architektonicznym okresu PRL. Na bohaterkę projektu została wybrana kawiarnia „Biruta”.

Marek Fijałkowski - wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów, lider grupy Arianie. Jest jedynym muzykiem grupy, który śpiewa i gra od początku istnienia zespołu. Absolwent Szkoły Muzycznej w klasie trąbki, zdobył uprawnienia Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki - muzyk solista w imprezach estradowych. Uhonorowany odznaką „Przyjaciel Dziecka” za pracę społeczną na rzecz dzieci z DPS-ów. Współpracował m.in. z Bronisławem Opałko, WOŚP, Haliną Frąckowiak, Czerwonymi Gitarami, Homo Homini.

Agata Sobota - filolog języka polskiego, aktorka teatralna, poetka, pedagog kultury, animator kultury. Od 1989 roku związana z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” jako aktorka-lalkarka. Współpracuje z Domami Kultury, przedszkolami, szkołami, gdzie prowadzi warsztaty, konsultacje i autorskie programy w zakresie edukacji teatralnej. Współpracuje z kieleckimi rozgłośniami radiowymi, stworzyła autorski program zajęć dydaktycznych dla słuchaczy uczelni wyższych. Rok 2019 był rokiem jubileuszu 30-lecia pracy na scenie „Kubusia”.

 

NAGRODA III STOPNIA (w wysokości 2 tys. zł)

Łukasz Kowalski – artysta, muzyk i realizator dźwięku wielu wydarzeń telewizyjnych, koncertów i nagrań płytowych. Od 2004 roku jest kierownikiem muzycznym, aranżerem i pienistą w zespole Andrzeja Piasecznego. Jest również klawiszowcem w zespole Velvet. Współpracuje z takimi artystami jak Natalia Kukulska, Seweryn Krajewski, Mieczysław Szcześniak czy Ewa Bem. Akompaniator w programie „The Voice of Poland”. Współpracuje przy organizacji koncertów organizowanych w Kielcach.

Teresa i Zdzisław Sabatowie - autorzy pracy „Żeliwne zabytki na cmentarzach kieleckich”. Autorzy wykonali ogromną pracę nad zbieraniem, dokumentowaniem niespotykanych gdzie indziej nagrobków wykonanych z żeliwa. Państwo Sabatowie znani są jako osoby zajmujące się ochroną zabytków. W ostatniej pracy spopularyzowali dokonania artystów i rzemieślników naszego regonu. Książka została uznana w plebiscycie za najlepszą pracę historyczną dotyczącą Kielc podczas II Kieleckich Dni Książki Historycznej. W ubiegłym roku wydali również opracowanie o Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.

Marek Tercz - wybitny polski poeta, pieśniarz, bard, kompozytor, reżyser i pedagog, twórca unikalnego ruchu teatralnego Scena Autorska STUDIO. Laureat wielu konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu Fama. Jest również edukatorem wychowującym pokolenia młodych artystów. Spod jego skrzydeł wyszła Ilona Sojda, Aleksandra Wolff, Marta Kostur czy Magda Jarek-Matla. Jest również twórcą spektaklu zrealizowanego w całości w gwarze świętokrzyskiej „Bida z nendzom bez swiot pendzom” oraz „Świat według górali świętokrzyskich” pełen muzyki i powieści z regionu.

Monika Cybulska - graficzka, absolwentka UJK, związana z BWA, gdzie w ramach Wydawnictwa BWA autorsko projektuje graficznie i składa wszystkie katalogi i wydawnictwa. Jej projekty zdobywają liczne pochwały artystów i autorów wystaw. Autorka projektów albumów „Kapitał sztuki”, „50/50/50”, „Litho-Kielce” i „Paweł Pierściński - fotografia”. W 2019 zakwalifikowała się do prestiżowej ogólnopolskiej wystawy 26. Biennale Plakatu Polskiego 2019 w Katowicach. Jej plakaty zostały także wybrane do prezentacji 100 najlepszych polskich plakatów w Nowym Jorku.

Kielce. Wręczenie nagród w konkursie „Przedwiośnie 2020” (26.06.2020) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wołosatki Janusz Buczkowski RK Kielce Agata Sobota Olga Grabiwoda Monika Cybulska
other news

Podobne wiadomości

Upowszechniają kulturę. Zostali wyróżnieni

Upowszechniają kulturę. Zostali wyróżnieni