Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Leśnicy pamiętają o więzionych leśnikach

W Skarżyskim Muzeum im. Orła Białego można oglądać wystawę „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”.

Autor: Anna Głąb

11.01.2022 22:01

image 11.01.2022 Skarżysko-Kamienna. Wernisaż wystawy „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Bień - dyrektor Muzeum im. Orła Białego, Piotr Kacprzak - zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, Piotr Fitas - nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów, Zbigniew Dąbrowski -nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko Fot. Anna Głąb / Radio Kielce
Komentarze

Wystawa to część przedsięwzięcia zorganizowanego w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Dziś znanych jest 61 nazwisk leśników, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych, przypominał zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak:

- Leśnicy ginęli również w innych obozach, nie tylko w Auschwitz. Wiemy o 9 miejscach, w których tracili życie. To obozy zarówno w Polsce, jak i w Niemczach. Poza Auschwitz jednak inne obozy więziły po kilka osób, tu zginęło ich najwięcej.

Prezentacja wpisuje się w działalność edukacyjną Muzeum, podkreśla dyrektor Grzegorz Bień:

- Leśnicy byli współpracownikami ruchu oporu, współpracowali z partyzantami, by przypomnieć chociażby działalność Jana Dobrzańskiego „Hubala”. Jak podają badania leśnicy byli po stomatologach drugą grupą zawodową, która proporcjonalnie poniosła największe straty liczebne. Dobrze, że wystawa wpisuje się w okres ferii, kiedy więcej osób będzie mogło się z nią dokładnie zapoznać.

Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta, Lasy Państwowe oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przy współpracy z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W Skarżysku będzie ją można oglądać do 27 lutego.

W planach jest stworzenie kolejnej publikacji, która będzie pokazywała działalność leśników w zakresie ratowania Żydów. Współpracę w tym zakresie zapowiedział m.in. Instytut Yad Vashem.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Grzegorz Bień Wystawa Muzeum Orła Białego RK Starachowice nadleśnictwo Skarżysko Nadleśnictwo Suchedniów Piotr Kacprzak
other news

Podobne wiadomości

Niezwykła wystawa szopek bożonarodzeniowych w Pińczowie

Niezwykła wystawa szopek bożonarodzeniowych w Pińczowie

Cenny oleodruk w pińczowskim muzeum

Cenny oleodruk w pińczowskim muzeum

Udany rok Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

Udany rok Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

Kolejne remonty w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki

Kolejne remonty w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki