Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Leczy kaszel i pomaga rzucić palenie

Przy drogach, w okolicy rzek, czy na hałdach przekopanej ziemi kwitną obecnie żółte kwiaty podbiału pospolitego. Justyna Pargieła, specjalistka w dziedzinie ziołoznawstwa mówi, że kwiat podbiału ma właściwości powlekające, odkażające i wykrztuśne, więc może być stosowany podczas przeziębienia.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

18.04.2021 11:09

image Kwiaty podbiału Fot. / pixabay.com
Komentarze

- Kwiaty podbiału są bardzo cennym surowcem zielarskim, który wykorzystuje się przy chorobach górnych dróg oddechowych - podczas kaszlu, kataru, grypy, kiedy mamy astmatyczne skurcze krtani - zaznaczyła.

Można go stosować również wspomagająco przy rzucaniu palenia. Jak dodaje, kwiaty podbiału można suszyć lub robić z nich nalewki, jednak najczęściej przygotowuje się syrop.

- Przesypujemy posiekane drobno kwiaty podbiału cukrem. Na wierzch dobrze ubitego słoika wlewamy łyżeczkę spirytusu lub innego alkoholu, po to, żeby więcej substancji aktywnych z zioła przedostało się do syropu - podkresliła.

Z kolei, jeśli chcemy kwiaty przerobić na nalewkę, to warto ją zrobić na ciepło w proporcji jedna część kwiatów na dziesięć części alkoholu.

Jeśli zdecydujemy się na suszenie podbiału, to możemy wybrać zwykłe suszarki do owoców lub rozłożyć kwiaty na papierze i regularnie nimi potrząsać. Suszone kwiaty można dodać do herbaty ziołowej.

Zielarka zaznacza jednocześnie, że bez względu na formę przetworzenia, nie powinno się podbiału stosować dłużej niż sześć tygodni w roku, ponieważ zawiera szkodliwe w nadmiarze dla wątroby substancje - tzw. alkaloidy pirolizydynowe.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce ziołolecznictwo zioła RK Końskie podbiał
other news

Podobne wiadomości

Na ból gardła... fiołki

Na ból gardła... fiołki

Pokrzywa pomaga zachować zdrowie i urodę

Pokrzywa pomaga zachować zdrowie i urodę

Niskie temperatury i przymrozki to zła wiadomość dla miłośników ziół

Niskie temperatury i przymrozki to zła wiadomość dla miłośników ziół

Jak prawidłowo zbierać, suszyć i przechowywać zioła?

Jak prawidłowo zbierać, suszyć i przechowywać zioła?