Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Łatwiejszy przejazd budowaną autostradą A1

Od dziś (wtorek) łatwiej przejechać budowaną autostradą A1 w województwie łódzkim. Nie ma już tymczasowego ronda w Kamieńsku. Ruch na całej powstającej trasie odbywa się po dwóch pasach w obie strony.

12.10.2021 09:56
Źródło: PAP, GDDKiA

image Autostrada A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego Fot. Maciej Zalewski / GDDKiA
Komentarze

Jak przekazał rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski, dzięki postępowi prac na odcinku Piotrków Trybunalski - Kamieńsk zlikwidowano tymczasowe rondo w Kamieńsku, zaś węzeł drogowy „Kamieńsk” (skrzyżowanie A1 i drogi wojewódzkiej nr 484) uzyskał pełną funkcjonalność. Oznacza to, że na budowanym w województwie łódzkim odcinku A1 zniknęło ostatnie wąskie gardło, a na autostradę można wjechać przez dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł i podobnie z niej zjechać.

Kolejną dobrą informacją dla kierowców podróżujących na południe Polski jest zlikwidowanie ostatniego fragmentu (Piotrków Trybunalski - węzeł Kamieńsk), na którym jazda odbywała się w układzie 1+1, czyli po jednym pasie ruchu w kierunku północnym i południowym. W to miejsce wprowadzono układ 2+2, czyli dwa pasy ruchu w kierunku Katowic i dwa pasy ruchu w stronę Łodzi.

- Oznacza to, że na całym budowanym odcinku autostrady A1 zarówno w województwie łódzkim (64 km), jak i śląskim (17 km), jazda odbywa się w układzie 2+2, co powinno znacząco wpłynąć na poprawę przepustowości drogi - zaznaczył Zalewski.

Autostrada A1 w okolicach Piotrkowa TrybunalskiegoFot. Maciej Zalewski / GDDKiA

Budowę nowej A1 w śladzie drogi krajowej nr 1 między Tuszynem i Częstochową podzielono na pięć części, z których cztery o łącznej długości 64 km przebiegają przez województwo łódzkie, a jeden przez województwo śląskie (16,9 km).

Całkowita długość budowanej na terenie obu województw autostrady liczy 81 km i ma być gotowa na przełomie 2022 i 2023 roku. Realizacja inwestycji o kilka godzin skróci przejazd z Trójmiasta do południowej granicy kraju.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

GDDKiA A1