Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kto może wyrobić kartę EKUZ? Podpowiada NFZ

Osoby, które straciły pracę po 15 marca w wyniku epidemii COVID-19 i mają prawo do dodatku solidarnościowego mogą bezpłatnie wyrobić kartę EKUZ.

Autor: Iwona Murawska

18.07.2020 11:28

image Karta EKUZ Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Dzięki takiemu dokumentowi w przypadku nagłego zachorowania podczas wypoczynku w krajach Unii Europejskiej jesteśmy traktowani tak, jak obywatel danego kraju. To oznacza, że nie zapłacimy całej kwoty za leczenie, a tylko jakąś jej część - informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Warunkiem wyrobienia karty w przypadku osób, które po 15 marca z powodu epidemii koronawirusa straciły pracę jest przedstawienie oświadczenia z zakładu ubezpieczeń społecznych o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego. To potwierdza, że dana osoba jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w tym czasie, w którym otrzymuje dodatek solidarnościowy - tłumaczy rzecznik.

Jak dodaje Beata Szczepanek, by otrzymać kartę EKUZ nie koniecznie trzeba przyjść do punktu obsługi klienta NFZ przy al. IX Wieków Kielc.

- Można to także zrobić drogą elektroniczną przez ePUAP, jak również przez internetowe konto pacjenta.

Od stycznia do połowy roku świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydał prawie 16 tys. kart EKUZ, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku było to około 50 tys. takich dokumentów.

Od ubiegłego roku ważność karty EKUZ znaczenie się wydłużyła. Dla dzieci do 18 roku życia, emerytów i rencistów jest ona ważna aż przez 5 lat. Natomiast dla większości osób dorosłych przez 3 lata.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ EKUZ RK Kielce Beata Szczepanek
other news

Podobne wiadomości

Mniej chętnych po karty EKUZ

Mniej chętnych po karty EKUZ

Coraz więcej chętnych po EKUZ

Coraz więcej chętnych po EKUZ

Bezpłatne badania i wydawanie kart EKUZ. Bo profilaktyka to podstawa

Bezpłatne badania i wydawanie kart EKUZ. Bo profilaktyka to podstawa

NFZ apeluje, by nie wyrzucać kart EKUZ

NFZ apeluje, by nie wyrzucać kart EKUZ