Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kosmiczne malarstwo Katriny Sadrak w Galerii Tycjan

Prace Katriny Sadrak znajdują się w stałych ekspozycjach i kolekcjach prywatnych między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Włoszech, a nawet w Chinach i Hong Kongu. Prezentowała je w różnych miejscach globu, a teraz można je zobaczyć w stolicy Świętokrzyskiego, w Galerii Tycjan. Tytuł ekspozycji brzmi „Beyond”.

Autor: Dorota Klusek

10.11.2020 21:01

image 10.11.2020. Kielce. Wystawa Katriny Sadrak w Galerii Tycjan Fot. / ZPAP O/Kielce

Rafał Urbański, kurator wystawy, podkreśla że to pierwsza indywidualna wystawa artystki w Kielcach, jej rodzinnym mieście.

- To naprawdę bardzo dobre malarstwo i warto zobaczyć, jak posługuje się tematyką dosyć trudną, bo tematem jej obrazów jest kosmos. Jej wizje wszechświata są bardzo zbieżne z tym, co możemy zobaczyć na fotografiach robionych przez NASA, czy astronomów, którzy się posługują astrofotografią - dodaje.

Temat nie jest przypadkowy. Katrina Sadrak należy do Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - PTMA. Jednak główne zainteresowania artystki koncentrują się wokół sztuki. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, grafiką i malarstwem cyfrowym.

Rozpoczynała swoją edukację plastyczną od nauki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Od 2016 roku jest doktorantką na Wydziale Sztuki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obecnie finalizuje obronę swojej pracy doktorskiej, realizowanej w Instytucie Sztuk Wizualnych.

W 2018 roku w ramach studiów doktoranckich zgłębiała tradycyjne techniki malarstwa chińskiego na stypendium w Chinach w Tianjin Polytechnic University. 

Od 2004 roku artystka mieszkała i tworzyła w Wielkiej Brytanii. W 2014 roku została zaproszona, do udziału, we wspólnej wystawie pt.: „Yorkshire Contemporary 15”, na której zaprezentowano prace piętnastu czołowych artystów hrabstwa Yorkshire. Od tego momentu działalność artystyczna stała się priorytetem w jej życiu zawodowym.

Od wielu lat artystka jest członkiem brytyjskiego stowarzyszenia artystów plastyków „The Fringe”, w którym od 2017 roku, jest odpowiedzialna za organizacje wystaw międzynarodowych. W 2016 roku została przyjęta, w ramach konkursu, do prestiżowego „Leeds Fine Artists” - brytyjskiego stowarzyszenia artystów profesjonalnych o ponad 150-letniej tradycji.

W latach 2016-2019 była kuratorem i współorganizatorem wielu wystaw międzynarodowych oraz kuratorem i organizatorem wystaw zagranicznych indywidualnych twórców, również artystów związanych z regionem świętokrzyskim.W 2019 roku wstąpiła do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego. Współpracuje również ze środowiskiem artystycznym zgromadzonym wokół warszawskiej Galerii Ta3.

Prezentacja prac Katriny Sadrak jest piątą i zarazem ostatnią odsłoną cyklu „Separacja kolorów - jesienne prezentacje sztuki”, organizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego oraz prezydenta Kielc, Bogdana Wentę.

Jak podkreśla Rafał Urbański, warto ją zobaczyć.

- To nasza ostatnia wystawa na parę miesięcy. Postaramy się wrócić z kolejną wystawą w marcu, w 110-lecie Związku Polskich Artystów Plastyków, co będzie bardzo dużym wydarzeniem - dodaje Rafał Urbański, prezes kieleckich struktur ZPAP.

Obrazy można oglądać do 20 listopada, w godzinach pracy Sklepu/Galerii Tycjan, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, a w soboty 10.00 -14.00. Obowiązuje reżim sanitarny.

Galeria zdjęć Kielce. Wystawa Katriny Sadrak w Galerii Tycjan (10.11.2020) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bogdan Wenta malarstwo RK Kielce Galeria Tycjan Rafał Urbański Katrina Sadrak
other news

Podobne wiadomości

Geometryczne stworzenia na wystawie w Galerii Tycjan

Geometryczne stworzenia na wystawie w Galerii Tycjan

Szczęście pisane obrazami. „Pejzaże wewnętrzne” w Galerii Tycjan

Szczęście pisane obrazami. „Pejzaże wewnętrzne” w Galerii Tycjan

Motyw przemijania na obrazach Kazimierza Kieliana w Galerii Tycjan

Motyw przemijania na obrazach Kazimierza Kieliana w Galerii Tycjan

Malarstwo, rysunek i grafika - wernisaż studentów ISP w galerii Tycjan

Malarstwo, rysunek i grafika - wernisaż studentów ISP w galerii Tycjan