Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Koronawirus po świętach. Liczba zakażeń spadnie czy wzrośnie?

- To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza - powiedział w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

05.04.2021 11:26
Źródło: PAP

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 9 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 64 osoby chore na COVID-19. Tydzień temu, w poniedziałek 29 marca, badania potwierdziły 16 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło wtedy 48 chorych. Dwa tygodnie temu, 22 marca, było to odpowiednio: 14 578 przypadków zakażenia i 65 zgonów. W regionie świętokrzyskim w ciągu ostatniej doby odnotowano 376 nowych zakażeń COVID-19. Niestety z powodu zakażenia patogenem zmarły cztery osoby.

- Bardzo bym się cieszył, gdyby rzeczywistość (w związku z liczbą zakażeń - PAP) była taka, jak wychodzi w tej chwili, ponieważ wskazywałoby to, że zaczyna się nam poważny spadek - powiedział w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Dodał jednak, że ma obawy, iż może to być spadek „świąteczny”, wynikający z „niechęci do psucia sobie świąt myśleniem o chorobie”. Dopytywany o to, czy można już spodziewać się mniejszej liczby zakażeń w kolejnych dniach wskazał, że zalecałby ostrożność.

- To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza - wskazał wirusolog. - Przekonamy się w ciągu najbliższych dwóch dni - dodał prof. Gut.

Komentując liczbę zgonów, przypomniał, że jest ona „opóźniona o ok. 2-3 tygodnie w stosunku do liczby zachorowań”.

- Przy tamtych liczbach zachorowań mamy mniejsze obciążenie, czy też łagodniejszy przebieg choroby. Cały czas wśród osób, które swoje kontakty z COVID-19 zakończyły, przeżywa 97 proc., a ok. 3 proc. umiera i jest to wartość stała od dłuższego czasu - zaznaczył wirusolog.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

koronawirus