Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kornel Morawiecki może zostać honorowym obywatelem Morawicy

Kornel Morawiecki powinien zostać honorowym obywatelem Morawicy. Tak uważają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli do władz gminy wniosek o rozpoczęcie procedury w tej sprawie.

Autor: Michał Kita

30.09.2020 14:30

image 30.09.2020. Morawica. Złożenie wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa. Na zdjęciu (od lewej): Anna Krupka - wiceminister sportu, senator Krzysztof Słoń Fot. Michał Kita / Radio Kielce

30 września przypadała 1. rocznica śmierci założyciela Solidarności Walczącej. Jak informuje wiceminister sportu Anna Krupka, korzenie rodziny marszałka seniora sięgają XV wieku i wywodzą się z okolic Morawicy.

- Świętej pamięci Kornel Morawiecki bardzo często bywał w województwie świętokrzyskim, pamiętał i zabiegał o nie. Góry Świętokrzyskie, a także Morawica to były miejsca bardzo bliskie jego sercu - dodaje.

Świętokrzyska parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że założyciel Solidarności Walczącej był jednym z czołowych przedstawicieli opozycji antykomunistycznej, za co został odznaczony Orderem Orła Białego.

30.09.2020. Morawica. Złożenie wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa. Na zdjęciu (od lewej): Anna Krupka - wiceminister sportu, senator Krzysztof SłońFot. Michał Kita / Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń z PiS podkreśla, że nadanie tytułu honorowego obywatela Morawicy Kornelowi Morawieckiemu będzie symbolicznym podziękowaniem za jego wkład i walkę o niepodległość ojczyzny w okresie PRL.

- To wielki Polak, który swoją młodość i dojrzałe życie poświecił dla ojczyzny, ryzykując tym samym swoje bezpieczeństwo, rodzinę i przyszłość. Musimy sobie także uświadomić, że samorządy wolnej Polski powstały dzięki takim ludziom jak Kornel Morawiecki, dlatego powinny dbać o to, aby przykłady takich właśnie ludzi pokazywać społeczeństwu, ma to ogromny walor wychowawczy- dodaje.

Projekt uchwały w sprawie pośmiertnego nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Morawica Kornelowi Morawieckiemu pojawi się w porządku obrad na kolejnej sesji rady gminy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Morawica Honorowe Obywatelstwo Anna Krupka RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Morawica będzie kopalnią piłkarskich talentów

Morawica będzie kopalnią piłkarskich talentów

Mniej białych plam komunikacyjnych w gminie Morawica [LISTA NOWYCH LINII]

Mniej białych plam komunikacyjnych w gminie Morawica [LISTA NOWYCH LINII]

Mieszkańcy gminy Morawica mają już wodę. Na razie z ujęć rezerwowych

Mieszkańcy gminy Morawica mają już wodę. Na razie z ujęć rezerwowych

Skażony wodociąg w gminie Morawica. Kilka tysięcy mieszkańców bez wody pitnej

Skażony wodociąg w gminie Morawica. Kilka tysięcy mieszkańców bez wody pitnej