Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Koncert w podziękowaniu za wsparcie w okresie pandemii

Czas pandemii i wiążące się z nią ograniczenie działalności kulturalnej znacząco wpłynęły na codzienne funkcjonowanie wielu placówek, również skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego. Z pomocą przyszli wówczas przyjaciele, którzy w każdej możliwej chwili dawali koncerty, angażowali się w działalność naukową i sportową.

Autor: Anna Głąb

19.09.2020 22:11

image 19.09.2020. Skarżysko-Kamienna. Koncert w Muzeum im. Orła Białego Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Podziękowaniem dla nich był koncert „Jeszcze będzie wspaniale”, który odbył się na placu muzealnym. Dodatkowo, zbierane były pieniądze na leczenie chorego chłopca ze Skarżyska.

Jak mówi dyrektor instytucji Grzegorz Bień, czas pandemii i utrudnień związanych z prowadzeniem pracy muzealnej udało się przetrwać dzięki pomocy wielu osób.

- Rok 2020 był trudny dla nas wszystkich, ale nasi przyjaciele udowodnili w tym czasie, że są prawdziwie oddani muzeum. Bezpłatnie dawali koncerty, organizowali atrakcje i spotkania. Wszystko po to, aby muzeum mogło prowadzić działalność kulturalną.

Od 10 maja do dziś w placówce, poza zwykła działalnością, zorganizowano dziewięć różnych spotkań i imprez plenerowych. Od koncertu samochodowego po zawody strzeleckie. Był Dzień Matki i wspólne oglądanie Krzyżaków w adaptacji Aleksandra Forda. Z prelekcją wystąpił Wojciech Iwańczak z Polskiej Akademii Umiejętności.

- Warto zatrzymać się nad historią, odpocząć przy niej. A jeżeli dzieje się to w otoczeniu tak zajmującym, jak skarżyskie muzeum, to nauka staje się samą przyjemnością, dlatego wspieram jego działalność - mówił naukowiec. Wojciech Iwańczak jest także autorem eseju „Czarna śmierć”, który opowiadając o średniowiecznej epidemii pozwalał oswoić doświadczenie koronawirusa. Tekst powstał po rozmowach z dyrekcją muzeum i został opublikowany na stronie internetowej placówki wiosną tego roku.

Podczas wielu imprez występowali skarżyscy muzycy, m.in Dariusz Bernatka, Urszula Cywińska, Zbigniew Biber, czy zespół Klimat.

- Cel jest szczytny, zbieramy pieniądze na leczenie chorego Jasia Czarnoty, więc bez zastanowienia zdecydowałem się wziąć udział w koncercie - mówił Zbigniew Biber, który zaśpiewał piosenki Jacka Kaczmarskiego. 31 sierpnia poprowadził w Muzeum wspólne śpiewanie „Murów”, aby w ten sposób uczcić 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Galeria zdjęć Skarżysko-Kamienna. Koncert w Muzeum im. Orła Białego (19.09.2020) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Grzegorz Bień Muzeum Orła Białego RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

Cenny dar NBP dla Muzeum im. Orła Białego

Cenny dar NBP dla Muzeum im. Orła Białego

Strzeleckie Pożegnanie Lata w Muzeum im. Orła Białego

Strzeleckie Pożegnanie Lata w Muzeum im. Orła Białego

Wirtualna noc skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego

Wirtualna noc skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego

Nowa „nawigacja” w Muzeum im. Orła Białego

Nowa „nawigacja” w Muzeum im. Orła Białego