Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejny sprzęt do walki z pandemią COVID-19 trafi do świętokrzyskich szpitali

W sumie, pomoc z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przekazana zostanie do 5 lecznic.

Autor: Iwona Murawska

30.04.2021 14:54

image 30.04.2021 Kielce. Nowy sprzęt dla szpitali powiatowych. Na zdjęciu od lewej: Jerzy Kuliński - zastępca dyrektora szpitala w Sandomierzu, Rafała Krupa - dyrektor Szpitala Powiatowego we Włoszczowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda, Artur Lepiarczyk - dyrektor Szpitala Kieleckiego, Krzysztof Słonina - dyrektor Szpitala Powiatowego w Pińczowie i Leszek Lepiarz - syrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku – Kamiennej Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski informuje, że wśród sprzętu, który zasili placówki zdrowia są m.in. łóżka na oddziały intensywnej terapii, reduktory tlenu, ssaki mobilne oraz pompy infuzyjne i aparaty USG.

- Jest to bardzo różny sprzęt, od bardzo drogiego, po aparaty EKG, czy defibrylatory. Przekazujemy go po raz kolejny po to, aby szpitale miały oręż do walki nie tylko z COVID-19. Te wszystkie aparaty zostaną już w strukturach naszych szpitali i mam nadzieję, że będą służyły przez długie lata wszystkim pacjentom - dodał Zbigniew Koniusz. 

Sprzęt otrzymał m.in. szpital w Sandomierzu. Jak poinformował Jerzy Kuliński, zastępca dyrektora tej placówki, lecznica wzbogaci się m.in. o urządzenie nerkozastępcze.

- To urządzenie, które będzie działało na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Wspomaga ono, jak sama nazwa wskazuje, pracę nerek u chorego. Wiadomo, że przy niskiej saturacji, czyli nasycenia organizmu w tlen zdarzają się pacjenci, u których organy przestają pracować. Natomiast urządzenie nerkozastępcze jest aparatem, który ma pomóc chorym z obciążeniem nerek - dodał Jerzy Kuliński.

Z kolei Szpital Powiatowy we Włoszczowie dostał reduktory tlenowe. Jak zaznaczył Rafał Krupa, dyrektor lecznicy, jest to bardzo ważna i potrzebna w każdym szpitalu aparatura, co pokazała ostatnia awaria w tej placówce.

- Reduktory, to sprzęt, który nie bezpośrednio pracuje przy pacjentach, ale służy jako asekuracja, rezerwa w momencie, kiedy awarii ulega instalacja tlenowa. Do takiej sytuacji doszło niestety u nas w szpitalu kilka tygodni temu. Na szczęście wtedy mieliśmy rezerwę, ale nie wystarczyłaby na dłuższy czas. W związku z tym dzisiejsza pomoc jest perspektywiczna dla bieżącego funkcjonowania szpitala, będzie to dla nas taka awaryjna rampa tlenowa - dodał Rafał Krupa. 

Sprzęt do walki z COVID-19 otrzymały także szpitale powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Pińczowie oraz Szpital Kielecki. Łączna wartość sprzętu to około pół miliona złotych.

Galeria zdjęć Kielce. Nowy sprzęt dla szpitali powiatowych (30.04.2021) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szpital Kielecki RK Zdrowie Szpital Powiatowy Skarżysko-Kamienna Szpital Powiatowy Włoszczowa Szpital Powiatowy Pińczów Rafał Krupa Zbigniew Koniusz koronawirus Jerzy Kuliński Szpital Specjalistyczny Sandomierz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych
other news

Podobne wiadomości

Do sandomierskiej podstawówki trafił nowoczesny sprzęt

Do sandomierskiej podstawówki trafił nowoczesny sprzęt

Świętokrzyskie szpitale ze wsparciem

Świętokrzyskie szpitale ze wsparciem

Wojewoda przekazał sprzęt medyczny kolejnym szpitalom

Wojewoda przekazał sprzęt medyczny kolejnym szpitalom

Sandomierski szpital ma sprzęt do pobierania osocza

Sandomierski szpital ma sprzęt do pobierania osocza