Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kim byli mieszkańcy Częstocic sprzed siedmiu tysiącleci?

Już 5 tys. lat przed naszą erą, w okolicy dzisiejszych Częstocic mieszkali ludzie. Takie wnioski można wysnuć, dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym w okolicy pałacu Wielopolskich. Archeolodzy odkryli tam ślady tzw. kultury malickiej z samego początku neolitu.

Autor: Emilia Sitarska

14.07.2020 14:40

image Ostrowiec Świętokrzyski. Badania archeologiczne w Częstocicach Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Badacze z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim odkryli ślady osadnictwa sprzed kultury amfor kulistych, czyli właśnie z okolic 5 tysiąclecia przed naszą erą - informuje Kamil Kaptur.

- Ten obiekt, który odkryliśmy, ma kształt wydłużonego owalu. Na jego dnie złożone były cztery naczynia, z czego trzy zachowały się w całości. Przepiękne dwa pucharki i jedna tzw. misa na pustej nóżce, charakterystyczna dla kultury malickiej. To także dwie płyty szlifierskie - informuje Kamil Kaptur.

Archeolodzy nie odnaleźli żadnych szczątków ludzkich. Gleba, którą pobrano do badania na obecność fosforu ma wykazać, czy w wykopie faktycznie złożone było ciało. Jak przypuszcza Kamil Kaptur, szczątki albo się nie zachowały, albo po prostu był to symboliczny grób.

– To była kultura związana z tzw. kulturami naddunajskimi, czyli z grupami ludności pierwszych rolników, które przybyły na nasze ziemie zza Karpat. Kultura istotna, która odegrała wielką rolę we wprowadzaniu nowych technik rolnictwa i hodowli - mówi Kamil Kaptur.

Na stanowisku w Częstocicach, w niewielkim wykopie o powierzchni 10 metrów kwadratowych archeolodzy znaleźli pamiątki z przestrzeni kilku tysięcy lat. Kolejne badania rozpoczną się za kilka dni.

Galeria zdjęć Ostrowiec Świętokrzyski. Badania archeologiczne w Częstocicach (14.07.2020) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Częstocice archeologia Muzeum Historyczno-Archeologiczne RK Ostrowiec Św.
other news

Podobne wiadomości

KSZO 1929 Ostrowiec pierwszym finalistą Pucharu Polski

KSZO 1929 Ostrowiec pierwszym finalistą Pucharu Polski

Ostrowiec oszczędzi, będzie więcej dróg

Ostrowiec oszczędzi, będzie więcej dróg