Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kilkadziesiąt zgłoszeń na „Jawor u źródeł kultury”. Laureatów poznamy pod koniec czerwca

To nie były łatwe obrady - zgodnie stwierdzili jurorzy konkursu dla twórców i artystów ludowych „Jawor u źródeł kultury”, które odbyły się dziś (wtorek, 10 maja) w siedzibie naszej rozgłośni.

Autor: Magdalena Sitek

10.05.2022 16:58

image 10.05.2022. Radio Kielce. Obrady jury konkursu dla twórców i artystów ludowych „Jawor u źródeł kultury” Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce
Komentarze

Komisja konkursowa wybierała laureatów w trzech kategoriach: kapele lub zespoły ludowe, solista - śpiewak lub instrumentalista oraz rękodzieło ludowe. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń. Największą popularnością cieszyła się kategoria kapele lub zespoły ludowe.

Jurorzy z satysfakcją podkreślali wysoki poziom artystyczny. Doktor Aneta Oborny, na co dzień kierująca Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu powiedziała, że szczególnie istotna podczas podejmowania decyzji przy wyborze laureatów okazała się zgodność z tradycją. Jej zdaniem, na szczęście w regionie świętokrzyskim wciąż żyją i tworzą artyści, którzy nie ulegają współczesnym modom i wiernie odtwarzają rodzimy folklor. Podobną opinię wyraził inny z członków jury, Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. Jak podkreślił, konkurs udowadnia, że tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia, na pokolenie są wciąż żywe.

10.05.2022. Radio Kielce. Obrady jury konkursu dla twórców i artystów ludowych „Jawor u źródeł kultury”. Na zdjęciu: Aneta Oborny - dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w SzydłowcuFot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Laureatów tegorocznego  konkursu poznamy w ostatni weekend czerwca, podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”. W trakcie festiwalu zaprezentują się też zwycięzcy konkurów przeprowadzonych przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia z całej Polski.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Finał poprzedzą koncerty muzyki ludowej, które będą odbywać się we wszystkie czerwcowe weekendy w powiatach województwa świętokrzyskiego.

Koncerty „Jawor u źródeł kultury - ZAPROSZENIE” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Galeria zdjęć Radio Kielce. Obrady jury konkursu dla twórców i artystów ludowych „Jawor u źródeł kultury” (10.05.2022) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kielce RK Kielce JAWOR - U ŹRÓDEŁ KULTURY
other news

Podobne wiadomości

„Tu mnie serce ciągnie, bom tu urodzona”, czyli „Jawor - u źródeł kultury”

„Tu mnie serce ciągnie, bom tu urodzona”, czyli „Jawor - u źródeł kultury”

Polskie Radio Kielce zaprasza do udziału w konkursie „Jawor u źródeł kultury”

Polskie Radio Kielce zaprasza do udziału w konkursie „Jawor u źródeł kultury”

„Jawor u źródeł kultury” 2022 - czas na zgłoszenia

„Jawor u źródeł kultury” 2022 - czas na zgłoszenia