Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kieleckie teatry jeszcze nie wznowią spektakli, za to kino Moskwa zaprasza

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić między innymi kina, teatry i filharmonie - zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Kieleccy widzowie muszą się jednak uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na otwarcie tych instytucji.

Autor: Dorota Klusek

27.05.2020 15:33

image Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś Fot. / Radio Kielce

Szef resortu kultury podkreślił, że otwarcie od 6 czerwca kin, teatrów i filharmonii, „to nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli i organizatorów tych jednostek”. Decyzję o wznowieniu działalności scenicznej będą podejmować szefowie instytucji. Placówki muszą jednak spełniać dwa warunki: widownia może być zapełniona maksymalnie w 50 proc,, a publiczność musi być w maseczkach.

Wiadomo już, że na razie do grania spektakli nie wróci Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Robert Drobniuch, dyrektor sceny dla młodego widza wyjaśnił, że teraz nie miałoby to sensu.

- Dla nas co roku czerwiec jest takim miesiącem, kiedy kończymy już sezon. Wznowienie działalności po 6 czerwca nie jest możliwe, także dlatego, że nie mielibyśmy widowni. Naszą publiczność tworzą dzieci ze szkół i przedszkoli, a te placówki, jak wiemy, pracują w bardzo ograniczonym stopniu - powiedział.

Dyrektor Robert Drobniuch dodał jednak, że ta decyzja cieszy, bo daje nadzieję, że w wakacje „Kubuś” zacznie normalnie funkcjonować.

- Mam tu na myśli wydarzenia związane z Wakacyjnym Festiwalem Sztuki dla Dzieci Hurra! Art.!, z próbami, i będziemy mogli się przygotowywać do września - tłumaczył.

W Teatrze im. Stefana Żeromskiego na razie też nie będzie można zasiąść na widowni. Jak mówi dyrektor tej sceny, Michał Kotański, teraz zespół szykuje się do wznowienia prób.

- Do spektaklu, którego produkcja została przerwana w marcu. Równocześnie przygotowujemy się do przenosin do Wojewódzkiego Domu Kultury, a to jest dodatkowa komplikacja. W związku z tym raczej nie przewiduję otwierania teatru dla widzów w czerwcu. Jeżeli już, to będziemy się do tego przygotowywać po wakacjach - wyjaśnił.

Także melomani muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej tłumaczył, że analizuje sytuację i zastanawia się, jak w bezpieczny sposób zorganizować nie tylko widownię, ale także pracę muzyków.

Na razie nie ma również decyzji o otwarciu kina Fenomen, które działa w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Jarosław Skulski, kierownik kina wyjaśnił, że brakuje mu szczegółów dotyczących obostrzeń dotyczących reżimu sanitarnego, jakie maja być zastosowane.

- Dopiero mając te widzę, wspólnie z władzami Wojewódzkiego Domu Kultury będziemy się mogli zastanowić, na jakich warunkach będziemy mogli wrócić do działalności merytorycznej zarówno kina Fenomen, jak i WDK - powiedział.

Za to na seans filmowy już 6 czerwca zaprasza Aleksandra Wójcik z kieleckiego kina Moskwa.

- Czekaliśmy na tę chwilę już od dłuższego czasu. Oczywiście będziemy wypełniać wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. One nie są aż tak drastyczne, powiedziałabym nawet, że są standardowe. Jeżeli chodzi o wymóg 50 proc. widowni to dla nas jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ mając salę na 400 miejsc, możemy przyjąć aż 200 widzów. Zrobimy wszystko, żeby 6 czerwca, bezpiecznie dla naszych widzów, ale i dla nas, pracowników, otworzyć kino - zapowiedziała.

Minister Piotr Gliński powiedział na dzisiejszej konferencji, że nie można w tej chwili określić daty powrotu do pełnej normalności, bo to uzależnione jest od rozwoju pandemii w kraju.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Filharmonia Świętokrzyska Teatr Żeromskiego Kino Moskwa Michał Kotański Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Kino Fenomen Jacek Rogala Robert Drobniuch koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Teatr Żeromskiego rozda maseczki dla mieszkańców

Teatr Żeromskiego rozda maseczki dla mieszkańców

Kielecki teatr w polskiej elicie [OGLĄDAJ]

Kielecki teatr w polskiej elicie [OGLĄDAJ]

Od piątku minister kultury będzie współprowadził kielecki teatr

Od piątku minister kultury będzie współprowadził kielecki teatr