Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kieleckie muzea i galerie czekają na zwiedzających

Muzea i galerie w Kielcach, mimo że miasto cały czas znajduje się w czerwonej strefie, pozostają otwarte. Można podziwiać piękno sztuki, pamiętając jednak o obowiązującym w każdej placówce reżimie sanitarnym.

Autor: Dorota Klusek

17.10.2020 14:28

image Muzeum Narodowe w Kielcach, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Obowiązkiem jest dezynfekcja rąk przy wejściu, zakrywanie nosa i ust oraz zachowanie odległości od innych osób. Czasami wymagane jest założenie rękawiczek. Trzeba też pamiętać, że grupy które mogą wejść na wystawę lub do budynków są teraz mniej liczne, więc wybierając się w większym gronie dobrze wcześniej telefonicznie zarezerwować sobie miejsce.

Na gości czeka Muzeum Narodowe w Kielcach. Ekspozycje są dostępne dla zwiedzających, odwołano natomiast wszelkie dodatkowe wydarzenia. Od wczoraj (od piątku 16 października) w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich można nawet oglądać nową wystawę, prezentującą dar Jana Pawła II w postaci Medali Papieskich.

Działają również oddziały Muzeum Narodowego - Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Wyjątek stanowi oddział w Oblęgorku, czyli Pałacyk Henryka Sienkiewicza. Pozostaje on nieczynny do odwołania.

Spośród wszystkich oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej, czynny jest tylko Park Etnograficzny w Tokarni. Skansen można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17.

Muzeum Historii Kielc pozostaje otwarte, ale odwołuje bądź przekłada kolejne, zaplanowane wydarzenia. Niektóre przenosi do sieci. Zawsze najświeższe informacje i filmy można znaleźć na muzealnym Facebooku.

Można także zajrzeć na Wzgórze Zamkowe. Wydarzenia kulturalne zostały wprawdzie odwołane, przeniesione na inny termin lub odbędą się on-line, natomiast zwiedzanie jest możliwe.

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach pracuje bez zmian. Instytucja  jest czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 11-18. Obecnie można oglądać tu trzy wystawy: w Galerii Górnej   „Rytmy jasnych i ciemnych stref…” Stanisława Ryszarda Kortyki, w Galerii Małej   „Zwierzobyty” Anny Ciszek, a w Galerii Dolnej fotografie Stanisława Składanowskiego „Sierpień ‘80 - 40 lat minęło.

Także Wieża Sztuki Arkadiusza Latosa jest czynna. Od poniedziałku do piątku w godzinach 11-18, a w sobotę 10-14. Obecnie prezentowane jest tam malarstwo Krzysztofa Pasztuły.

Działa także Galeria Sztuki Współczesnej „Winda”, gdzie jeszcze przez kilka dni, do 23 października, można oglądać obrazy Stanisława Baja. Instytucja ta jednak na czas obowiązywania czerwonej strefy zmieniła godziny otwarcia. Czynna będzie krócej, do godziny 16.

W Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach wciąż można odwiedzać dworek Stefana Żeromskiego. Czynny jest od wtorku do piątku, w godzinach 1-17, a w soboty i niedziele od 11 do 17.

Natomiast zmieniły się godziny pracy Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Od 15 do 31 października czynna będzie tylko w piątki, soboty i niedziele, w godzinach 10-17. Grupy zorganizowane mogą korzystać z oferty (zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty rzemieślnicze) także w tygodniu, po dokonaniu rezerwacji pod numerem telefonu: 41 260 81 51.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi od 1 października jest dostępne jedynie dla grup z wcześniejszą rezerwacją. Numer telefonu: 41 31 77 604.

Najbardziej aktualne informacje dotyczące działalności i oferty instytucji można znaleźć na ich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szklany Dom Wzgórze Zamkowe Muzeum Dialogu Kultur Muzeum Historii Kielc Muzeum Narodowe BWA Muzeum Wsi Kieleckiej Osada Średniowieczna Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego Wieża Sztuki RK Kielce Centrum Kulturowo-Archeologiczne KULTURA ONLINE