Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kielecka kuria apeluje o przestrzeganie zaleceń sanitarnych w kościołach

Kuria Diecezjalna w Kielcach przypomina o zakrywaniu ust i nosa podczas nabożeństw religijnych, a także o zachowaniu w kościołach obowiązujących przepisów związanych z pandemią koronawirusa. Apel w tej sprawie wydał także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Autor: Karol Żak

15.08.2020 18:55

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponadto kuria przypomina kapłanom o obowiązkowej dezynfekcji rąk przed udzielaniem komunii świętej i o dezynfekcji konfesjonałów. „To powoduje u wielu osób lęk przed pójściem do kościoła, czy przyjęciem komunii świętej” - czytamy w komunikacie wysłanym księżom.

- Prosimy o przypominaniu o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa uczestnikom liturgii. To przypomnienie jest o tyle ważne, że stan zagrożenia epidemicznego wcale się nie zmniejsza, ale przez nieodpowiedzialne zachowania wielu osób nawet rośnie - mówi ks. dr Mirosław Cisowski, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa.

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O PRZESTRZEGANIE ZALECEŃ SANITARNYCH:

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.
W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.
Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.
Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.
Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych.
Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,
STANISŁAW GĄDECKI
ARCYBISKUP METROPOLITA POZNAŃSKI
PRZEWODNICZĄCY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WICEPRZEWODNICZĄCY RADY KONFERENCJI EPISKOPATÓW EUROPY

icon-tag

Tagi do tego wpisu

kuria RK Kielce ksiądz Mirosław Cisowski koronawirus maseczki