Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kieleccy lekarze rozpoczęli wykonywanie zabiegu kardiochirurgicznego nową metodą

Klinika Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach poszerzyła wachlarz przeprowadzanych operacji.

Autor: Iwona Murawska

28.04.2021 14:44

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Specjaliści rozpoczęli wykonywanie zabiegów minitorakotomii bocznej prawostronnej. Są one przeprowadzane głównie u chorych z niedomykalnością zastawki mitralnej oraz trójdzielnej oraz u pacjentów z ubytkami w przegrodzie międzyprzedsionkowej - informuje dr Zbigniew Starzyk z kliniki.

- Jest to klasyczny zabieg naprawy bądź też wymiany zastawki lub też naprawy struktur serca związanych z lewym bądź z prawym przedsionkiem, natomiast droga, którą się dostajemy do tych struktur jest w naszej klinice nowa - mówi Zbigniew Starzyk.

Do tej pory każdy taki zabieg wykonywany był tradycyjnie. Wiązał się z otwarciem klatki piersiowej oraz mostka i tą drogą otwierano odpowiednie struktury serca i naprawiano, bądź wymieniano uszkodzone tkanki. To z kolei było obarczone ryzykiem zakażenieaoperowanego miejsca.

- Natomiast teraz zabieg wykonujemy nie przez otwarcie całego mostka, a przez otwarcie fragmentu klatki piersiowej po prawej stronie w czwartym międzyżebrzu. Oczywiście musimy tam wykonać jeszcze drobne nacięcia, ponieważ zabieg wykonywany jest w krążeniu pozaustrojowym na otwartym sercu. Podłączamy krążenie przez pachwinę do naczyń udowych, które tam się znajdują. Następnie zakleszczamy aortę, zatrzymujemy serce, otwieramy przedsionek i przystępujemy do wymiany zastawki lub też naprawy struktur serca - wyjaśnia Zbigniew Starzyk.

Dzięki nowej metodzie operacji pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia, mają mniejsze dolegliwości bólowe, a rany są mniej rozległe. Do domu mogą być wypisani już nawet po kilkunastu dniach hospitalizacji.

Nie wszyscy chorzy kwalifikują się do tej metody, jednak u pacjentów m.in. bez miażdżycy w aorcie można wykonywać zabiegi tą metodą.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kardiologia Wojewódzki Szpital Zespolony RK Kielce