Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kielce światową stolicą robotyki

Blisko 30 drużyn z całego świata rywalizuje w zawodach łazików marsjańskich, które rozpoczęły się w Kielcach. Są reprezentanci uczelni wyższych, między innymi z Bangladeszu, Kolumbii, czy Kanady.

Autor: Daniel Lenart

11.09.2020 11:49

image 11.09.2020 Kielce. European Rover Challenge. Rozpoczęcie zawodów Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Powierzchnię Czerwonej Planety symuluje odpowiednio przygotowany tor na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. To właśnie na nim mierzą się roboty.

Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i główny organizator zawodów ERC tłumaczy, że z powodu pandemii konstruktorzy i programiści rywalizują zdalnie, sterując pojazdem z domu, polecenia wydają za pośrednictwem Internetu. 

Łazik musi dojechać w wyznaczone miejsce i pobrać próbki gruntu. Każda drużyna ma identyczny pojazd, a ich zadaniem jest odpowiednie zaprogramowanie robota.

- Rozdzieliliśmy konkurencje na torze, od konkurencji naprawy reaktora. Ta ostatnia odbywa się w innym miejscu, a drużyny wykorzystują nie cały pojazd, a jedynie ramię robotyczne. Chodziło o to, by dostosować godziny startów do stref czasowych, z których rywalizują zespoły. W sumie jest tych stref siedem i nie chcieliśmy, by zawodnicy musieli wstawać w środku nocy, żeby wziąć udział w ERC - wyjaśnia Łukasz Wilczyński.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że Kielce na trzy dni stały się światową stolicą robotyki.

- Kielce stanęły na wysokości zadania. Dzięki Europejskiej Fundacji Kosmicznej, ale też Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice”, która też współorganizuje zawody. Dziś możemy być dumni, że z Kielc idzie w świat sygnał do młodzieży akademickiej, do ośrodków naukowych, że możemy tu promować rozwiązania związane z nowoczesnymi technologiami - twierdzi parlamentarzysta.

Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że zawody ERC to nie tylko zabawa. W tym roku z powodu podejrzeń zakażenia koronawirusem zespół Impuls z Kielc co prawda nie startuje w ERC, ale w poprzednich latach kielczanie już dwukrotnie wygrywali te zawody. Profesor Zbigniew Koruba twierdzi, że te doświadczenia zastosowane będą w projektach badawczych.

- Wszystkie sukcesy i osiągnięcia, które mamy i będziemy mieć, przełożą się na rozwój naukowo-badawczy. Wypracowane rozwiązania chcemy wykorzystywać też w dronach latających, a być może też w pływających - mówi rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Mimo trwającej pandemii ERC jest bogate w imprezy towarzyszące. Najważniejszą jest konferencja dla firm z branży kosmicznej, która rozpoczęła się w piątek. Uczestniczą w niej zdalnie goście między innymi z NASA czy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla widzów, którzy przyjdą na teren kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. Dorośli i dzieci mogą wziąć udział na przykład w warsztatach robotycznych. Wyświetlanych będzie mnóstwo ciekawych filmów poświęconych podbojowi Kosmosu. Poza tym prezentowały się będą obserwatoria astronomiczne. Całość zawodów oraz konferencję można obejrzeć również w sieci. Transmisja dostępna jest na stronie roverchallenge.eu.

Galeria zdjęć Kielce. European Rover Challenge. Rozpoczęcie zawodów (11.09.2020) [Zdjęcia: 17]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec łaziki marsjańskie RK Kielce European Rover Challenge Łukasz Wilczyński profesor Zbigniew Koruba
other news

Podobne wiadomości

Zdalne zawody European Rover Challenge. Łaziki rozpoczynają zmagania

Zdalne zawody European Rover Challenge. Łaziki rozpoczynają zmagania

Zawody łazików marsjańskich nie są zagrożone

Zawody łazików marsjańskich nie są zagrożone

Drużyna Impuls z PŚk wycofała się z mistrzostw European Rover Challenge. Powodem koronawirus

Drużyna Impuls z PŚk wycofała się z mistrzostw European Rover Challenge. Powodem koronawirus

Marsjański tor czeka w Kielcach na łaziki

Marsjański tor czeka w Kielcach na łaziki