Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kiedy powstanie morze pińczowskie?

Budowa zbiornika retencyjnego „Pińczów” coraz bliżej. Władze gminy Pińczów podpisały umowę na wykonanie koncepcji budowy zbiornika wodnego o powierzchni około 85 ha.

Autor: Marta Gajda

08.10.2020 10:42

image 11.08.2020 Pińczów. Widok na miasto Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Według planów akwen ma powstać po południowej stronie rzeki Nidy, pomiędzy Pińczowem, a Skrzypiowem.

Jak mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, opracowaniem koncepcji zajmie się firma z Krakowa. Dodaje, że dokument ma zawierać wszystkie kluczowe kwestie dotyczące budowy zbiornika, w tym także orientacyjny koszt przedsięwzięcia.

- Przede wszystkim musimy sprawdzić czy budowa jest możliwa i w jaki sposób. Będą prowadzone badania geologiczne gruntu, by sprawdzić czy podłoże jest przesiąkalne, czy trzeba je wzmacniać i uszczelniać. Analizy pokażą także ilość wody, która odparowuje w ciągu roku. To da nam odpowiedź jaka maksymalnie powierzchnia zbiornika jest możliwa do realizacji - mówi włodarz.

Burmistrz dodaje, że w maju tego roku złożono wnioski do marszałka województwa świętokrzyskiego o uwzględnienie planów budowy ze wsparciem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

- Zalew będzie realizowany po prawej stronie rzeki. Wały przeciwpowodziowe na Nidzie muszą zostać podwyższone, aby ochraniać przed zalaniem Kopernię, Pińczów i Pasturkę - dodaje.

Koncepcja ma zostać wykonana do końca czerwca przyszłego roku.

Budowa zbiornika retencyjnego wpisuje się w rządowy program retencji w Polsce. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 12 mld zł. W jego ramach w Polsce powstanie około 100 takich obiektów. Rozpoczęto starania, aby pińczowski obiekt znalazł się na liście rządowego programu.
Koncepcja budowy zbiornika zwana także „Morzem Pińczowskim” narodziła się w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Wówczas władze Pińczowa zleciły wykonanie analiz i opracowań naukowych.

Jednak pomysł upadł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów inwestycja RK Kazimierza Wielka zbiornik wodny
other news

Podobne wiadomości

Nad Nidą ma powstać „morze pińczowskie”

Nad Nidą ma powstać „morze pińczowskie”