Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Każdy może zatrzymać wodę

Od 1 lipca, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli ubiegać się o dotacje z programu Moja woda, potocznie nazywanego „oczko wodne plus”.

Autor: Izabela Mortas

26.06.2020 15:22

image 26.06.2020. Kielce. Konferencja przed siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Ryszard Gliwiński - prezes zarządu WFOŚiGW, Anna Krupka - poseł PiS, wiceminister sportu, Grzegorz Socha - zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wsparcie w kwocie do 5 tys. zł pozwoli tworzyć przydomowe instalacje służące zatrzymywaniu wody. Pieniądze można dostać na zbiorniki zamknięte i otwarte, czyli beczki i oczka wodne, a także sprzęt służący do zebrania wody oraz wykorzystania jej, na przykład do podlewania roślin.

- Ten program jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem na skalę ogólnokrajową, adresowanym do osób indywidualnych - mówił podczas inauguracji w Świętokrzyskiem, Szymon Tumielewicz z Ministerstwa Klimatu. 

Program odpowiada na wyzwania i problemy związane ze zmianą klimatu, a mianowicie z suszą oraz z drugiej strony - intensywnymi opadami powodującymi powodzie i podtopienia. W województwie świętokrzyskim program jest wdrażany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, gdzie należy składać wnioski.

- Będziemy chcieli realizować ten program jak najszybciej, by jak najwięcej osób z niego skorzystało - mówi Ryszard Gliwiński, prezes instytucji.

Dodaje, że formularze będzie można składać nie tylko w Kielcach, lecz także w placówkach terenowych w Jędrzejowie, Starachowicach, Skarżysku i Opatowie.

26.06.2020. Kielce. Konferencja przed siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na zdjęciu: Anna Krupka - poseł PiS, wiceminister sportuFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wiceminister sportu Anna Krupka podkreśla, że program powstał dzięki dobrej współpracy między prezydentem Andrzejem Dudą, Ministerstwem Klimatu i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Dzięki tej współpracy w najbliższych latach 100 mln zł zostanie przeznaczonych na realizację ważnego programu, stymulującego powstawanie miejsc podstawowej retencji - mówi.

Wojewoda Zbigniew Koniusz zauważa, że program daje obopólne korzyści - dla środowiska i osób, które skorzystają z dotacji.

- Woda jest jednym z kluczowych zasobów, ale musimy ją oszczędzać. Przy tym możemy zarobić. To nauka dla nas, dla społeczeństwa. Dobrze prowadzona gospodarka wpływa na to, że państwo staje się dobrze funkcjonującym organizmem - podkreśla.

26.06.2020. Kielce. Konferencja przed siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator PiSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń zwraca uwagę na to, że dobro, jakim jest woda, powinno interesować każdego z nas.

- Polska jest krajem, który ma poważne trudności z zasobami wodnymi. Każdy z nas powinien dbać o nie zarówno oszczędzając wodę, jak i uczestnicząc w tej małej retencji - zaznacza.

Ze szczegółami dotyczącymi programu można zapoznać się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń WFOŚiGW Anna Krupka RK Kielce Ryszard Gliwiński Zbigniew Koniusz Ministerstwo Klimatu
other news

Podobne wiadomości

Apel ministra rolnictwa: oszczędzajmy wodę

Apel ministra rolnictwa: oszczędzajmy wodę

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje