Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kamil Suchański do odwołania? Raczej nieprędko

Wbrew nieformalnym zapowiedziom nie doszło dziś do głosowania nad odwołaniem przewodniczącego kieleckiej rady miasta Kamila Suchańskiego.

Autor: Michał Kita

13.05.2021 13:48 / Aktualizacja 13.05.2021 14:00

image 22.04.2021. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Kamil Suchański - przewodniczący Rady Miasta Kielce Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Taki wniosek mieliby złożyć radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości, wspierani w tej inicjatywie przez radnych proprezydenckiego Projektu Wspólne Kielce.

Ostatecznie jednak taki wniosek na sesji się nie pojawił, choć jak twierdzą radni temat odwołania przewodniczącego z pewnością nie jest zamknięty. Zdaniem Jarosława Karysia, przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości, Kamil Suchański nie jest dobrym przewodniczącym, jednak na ten moment w radzie nie udało się znaleźć stabilnej większości aby dokonać skutecznych zmian w prezydium.

- Dziś nie mamy pewności, że kolejny raz zostaniemy ze swoimi 11 głosami. Na ten moment nie mogę ostatecznie przesądzić czy ponownie zadecydujemy o próbie odwołania przewodniczącego. Nie nastąpi to jednak w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, że zgromadzimy do tego wymaganą większość - mówi radny.

Jarosław Karyś nie wyklucza, że w najbliższym czasie sprawa odwołania Kamila Suchańskiego może stać się przedmiotem nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta z Koalicji Obywatelskiej uważa, że nadzwyczajna sesja rady miasta w tej sprawie nie jest wykluczona, jednak głównymi rozgrywającymi w tym przypadku są kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Projekt Wspólne Kielce.

- Jeśli sesja nadzwyczajna się odbędzie, to przed obradami zbierze się nasz klub. Wówczas będziemy się zastanawiać jakie zajmiemy stanowisko i jak będziemy głosować. To wszystko będziemy musieli szczegółowo omówić, zwłaszcza, że mamy w naszym gronie już nową radną Monikę Kowalczyk - dodaje.

Anna Kibortt, przewodnicząca klubu Projekt Wspólne Kielce podkreśla, że jej klub jest zainteresowany zmianą przewodniczącego rady miasta, jednak nie za wszelką cenę.

- Obserwując to się dzieje w Prawie i Sprawiedliwości uważamy, że chęć zmiany przewodniczącego jest także elementem rozgrywek wewnętrznych tego ugrupowania. Dlatego wyrażamy duże wątpliwości czy w tej kwestii będziemy chcieli współpracować z radnymi PiS - zaznacza.

Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta podkreśla, że do tej pory wniosek w sprawie jego odwołania, a także nadzwyczajnej sesji w tej sprawie jeszcze nie wpłynął. Ocenia, że na razie ten temat pozostaje w sferze spekulacji medialnych.

- Radni mają prawo do dokonywania zmian w prezydium. Jestem przewodniczącym już nieco ponad 2,5 roku, jestem wdzięczny za to, że mogę tę funkcję pełnić. Rada zawsze może zdecydować o innym wyborze, nawet jeśli tak się stanie, nie przestanę być radnym, dysponującym jednym głosem - dodaje.

Do odwołania przewodniczącego potrzeba 13 głosów, kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Projektu Wspólne Kielce dysponują w sumie 14 głosami. Rada miasta chciała odwołać przewodniczącego Kamila Suchańskiego w styczniu ubiegłego roku, wówczas jednak projekt nie zyskał poparcia większości.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rada Miasta sesja Kamil Suchański RK Kielce Jarosław Karyś Katarzyna Czech-Kruczek
other news

Podobne wiadomości

Kielce zmarginalizowane w strategii? Kamil Suchański krytykuje władze miasta

Kielce zmarginalizowane w strategii? Kamil Suchański krytykuje władze miasta

Narasta konflikt Świercz - Suchański. O co tak naprawdę poszło? [OŚWIADCZENIE]

Narasta konflikt Świercz - Suchański. O co tak naprawdę poszło? [OŚWIADCZENIE]

Dlaczego Suchański pozostał przewodniczącym?

Dlaczego Suchański pozostał przewodniczącym?

Kamil Suchański hejtowany z komputera współpracownicy Wenty

Kamil Suchański hejtowany z komputera współpracownicy Wenty