Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kadzielnia ma nowego patrona

Kieleccy radni przegłosowali projekt uchwały dotyczącej nadania amfiteatrowi Kadzielnia imienia Andrzeja Litwina.

Autor: Marcin Marszałek

10.06.2021 19:20

image 11.03.2021. Kielce. Amfiteatr Kadzielnia Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Jak wyjaśniał w trakcie obrad Jarosław Bukowski, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury - Andrzej Litwin był osobą zasłużoną dla kultury Kielc w pełni zasłużył na taką formę uhonorowania.

- Nasza inicjatywa spotkała się z szerokim uznaniem. Pomysł został poparty przez wiele kieleckich instytucji: Muzeum Historii Kielc, Kielecki Teatr Tańca, Kieleckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Stefana Żeromskiego, Geopark Kielce. Inicjatywa ta spotkała się także z ciepłym przyjęciem ze strony Kieleckiego Bractwa Andrzejowego, którego współzałożycielem był Andrzej Litwin i zarazem jego pierwszym wielkim mistrzem. Poparł nas też Wojewódzki Dom Kultury, z którym Andrzej Litwin był związany przez wiele lat. Otrzymaliśmy także poparcie od Kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego - powiedział.

Jarosław Bukowski zaznaczył, że nowy patron Kadzielni był niezwykle barwną postacią, która w nieformalny sposób przyczyniła się do rozwoju kultury i sztuki w Kielcach.

Podczas głosowania radni niemal jednogłośnie opowiedzieli się za projektem uchwały. Projekt poparło 21 członków rady miasta ze wszystkich klubów. Przeciw była tylko jedna osoba z klubu Bezpartyjni i Niezależni, dwóch radnych wstrzymało się, a jeden nie oddał głosu.

Inicjatorami projektu byli: Anna Kibortt oraz Jarosław Bukowski, radni z ugrupowania Projekt Wspólne Kielce.

Andrzej Litwin - reżyser, autor tekstów, piosenek, twórca teatrzyków poezji, pomysłodawca wielu andrzejkowych akcji i biesiad tematycznych. Od lat 60. XX wieku pracował w Wojewódzkim Domu Kultury, był jego wicedyrektorem, a w latach 1990-2002 dyrektorem. Wieloletni reżyser koncertu „Gospodarze Gościom”, odbywającego się w ramach Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
Jego imię (oraz Henryka Morysa) nosi organizowany przez WDK Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych. Wraz z Andrzejem Lato w 1993 roku utworzył Kieleckie Bractwo Andrzejowe i był jego Wielkim Mistrzem. Zmarł w 2016 roku, w wieku 85 lat.

 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kadzielnia Geopark KCK Muzeum Historii Kielc RK Kielce Jarosław Bukowski Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru imienia Stefana Żeromskiego
other news

Podobne wiadomości

Patron dla kieleckiego skweru

Patron dla kieleckiego skweru

Patron Jędrzejowa na ulicach miasta. Modlono się o ustanie pandemii

Patron Jędrzejowa na ulicach miasta. Modlono się o ustanie pandemii

Patron miasta znów będzie wizytówką

Patron miasta znów będzie wizytówką

Patron dzieci, młodych małżeństw, cukierników miał swoje święto

Patron dzieci, młodych małżeństw, cukierników miał swoje święto