Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Kadrówkowicze” są już w Krakowie. Wymarsz w czwartek [PROGRAM, HISTORIA]

Uczestnicy 55. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zebrali się w Krakowie na kopcu Marszałka Józefa Piłsudskiego. 150 osób przygotowuje się do kilkudniowej wędrówki w stronę Kielc. Oficjalny wymarsz nastąpi w czwartek (6 sierpnia).

Autor: Robert Felczak , Kamil Król , Monika Miller , Dionizy Krawczyński

04.08.2020 11:20 / Aktualizacja 04.08.2020 12:54

image 04.08.2020. Kraków. 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Fot. Michał Rybak / oficer prasowy 55. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

04.08.2020. Goszczyce. Dworek, w którym przebywał patrol Władysława Beliny-Prażmowskiego. Jedną z z kobiet, która była w I Kompanii Kadrowej była Zofia ZawiszankaFot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

Komendant Marszu Dionizy Krawczyński informuje, że we wtorek przed południem przedstawiciele „kadrówki” odwiedzili stary dworek w Goszczycach, gdzie jeszcze przed wyruszeniem I Kompanii Kadrowej przebywał patrol Władysława Beliny-Prażmowskiego.

- Dworek jest ukryty i mało kto tu dojeżdża, ale raz w roku, 4 sierpnia, odwiedzamy to miejsce, aby zapalić znicze i czcić pamięć Zofii Zawiszanki, jednej z kobiet która była w I Kompanii - mówi.

Galeria zdjęć

04.08.2020. Kraków. 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego(Zdjęcia: [13])

Następnie „kadrówkowicze” udali się na Cmentarz Rakowicki, gdzie pochowani są legioniści. Tam przy pomniku zostały złożone kwiaty i wieńce.  

Wieczorem uroczystości przeniosły się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Tam z rąk Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, trzech ułanów z Kielc otrzymało szable. Dzień zakończyliśmy modlitwą za tych uczestników „kadrówki”, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Zabrzmiała również pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego – relacjonuje Dionizy Krawczyński.

Główne uroczystości odbędą się w środę (5 sierpnia) w Krakowie. Wówczas uczestnicy przemaszerują przez miasto na Wawel, gdzie odbędzie się msza święta o godzinie 17.30. Na wieczór zaplanowane są uroczystości na kopcu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Weźmie w nich udział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, który w imieniu prezydenta RP wręczy Krzyże Zasługi i medale.

W tym roku, ze względu na epidemię, w marszu weźmie udział mniejsza liczba uczestników niż w latach ubiegłych. Zawsze było to powyżej 300 osób, natomiast w tym roku będzie to około 150. Marsz zakończy się w Kielcach 12 sierpnia.

I KOMPANIA KADROWA

Marsz Szlakiem "Kadrówki" w Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926 r. Fotografia grupowa uczestników marszuFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego.

28 lipca 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, 1 sierpnia Niemcy Rosji, 3 sierpnia Niemcy Francji i Austro-Węgry Rosji. Rozpoczęła się I wojna światowa.

29 i 30 lipca Józef Piłsudski zarządził częściową mobilizację i koncentrację strzelców. Dzień później podporządkował sobie Polskie Drużyny Strzeleckie, a 2 sierpnia za zgodą władz austriackich rozpoczął mobilizację i koncentrację wszystkich drużyn z Galicji. Tego samego dnia dowódcą kompanii wyznaczył Tadeusza Kasprzyckiego „Zbigniewa”.

3 sierpnia około godz. 18.00 w Oleandrach z członków ZS i PDS sformowano 1 Kompanię Kadrową. 4 i 5 sierpnia kontynuowano organizację i szkolenie kompanii. W skład kompanii wchodziły cztery plutony, a każdy z nich złożony był z czterech dziesięcioosobowych sekcji.

Marsz Szlakiem "Kadrówki" w Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926 r. Uczestnicy marszu przy studniFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kompania wymaszerowała 6 sierpnia o godzinie 2:42 w stronę Miechowa, w Michałowicach obalając rosyjskie słupy graniczne. Po zajęciu Kielc i bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy w celu wywołania powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się zalążkiem Legionów Polskich.

Według różnych źródeł stan kompanii wynosił 145-168 żołnierzy. Do składu 1. kompanii kadrowej należy zaliczyć członków tzw. „siódemki” – patrolu Władysława Prażmowskiego „Beliny”, który w nocy z 1 na 2 sierpnia 1914 roku, jako pierwszy oddział Wojska Polskiego przekroczył granicę zaboru austriackiego z zaborem rosyjskim w Kocmyrzowie i 3 sierpnia wieczorem powrócił do Krakowa, a 6 sierpnia wyruszył wraz z kompanią do Miechowa.

Marsz Szlakiem "Kadrówki" w Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926 r. Brama triumfalna na mecieFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

8 sierpnia 1914 roku w Miechowie nastąpiły pierwsze zmiany personalne. Dotychczasowy dowódca kompanii, Tadeusz Kasprzycki „Zbigniew” odszedł do Komendy Głównej, a jego miejsce zajął Kazimierz Jan Piątek „Herwin”. Dowództwo 1 plutonu objął Modest Słoniowski „Słoń”, oficer PDS, odznaczony „Parasolem”. Tego samego dnia do kompanii przyjęto pierwszych ośmiu ochotników tzw. patrol skautów.

12 sierpnia 1914 roku pierwsza kompania, razem z kompanią drugą Stanisława Tessaro „Zosik” i trzecią Wacława Wieczorkiewicza „Scaevola”, zajęła Kielce.

Marsz Szlakiem "Kadrówki" w Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926 r. Uczestnicy marszu w defiladzie przed marszałkiem Józefem PiłsudskimFot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

12 sierpnia 1919 roku w Warszawie, z rozkazu Naczelnego Wodza, zarządzona została zbiórka „kadrowców”. Prawo udziału w zbiórce przysługiwało tylko „tym oficerem, podoficerom i żołnierzom, którzy byli w składzie kompanii kadrowej w linii w dniu 6 sierpnia 1914 roku. Nikomu innemu prawo do wzięcia udziału w niej nie przysługuje pod żadnym pozorem”. „Kadrowcy” po przybyciu do Warszawy mieli się meldować u porucznika Stefana Pomarańskiego w Redakcji „Wiarusa” w Zamku Królewskim.

54. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2019 r.)

53. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2018 r.)

52. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2017 r.)

51. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2016 r.)

50. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2015 r.)

49. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2014 r.)

48. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (2013 r.)

PROGRAM MARSZU SZLAKIEM KADRÓWKI (4-12 sierpnia 2020 r.)

4 SIERPNIA, KRAKÓW

godz. 11.00 - przyjazd  delegacji Marszu do historycznego  dworku w Goszycach,

Od godziny 12.00 - meldowanie się uczestników na Sowińcu

godz. 18.00 - apel na Kwaterze Legionowej Cmentarza Rakowickiego i  złożenie kwiatów na  miejscach związanych z Józefem Piłsudskim i czynem legionowym w Krakowie

godz. 19.30 - apel i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (bez zajmowania pasa drogowego)

 

5 SIERPNIA, KRAKÓW

godz.15.00 – wyjazd z Sowińca na uroczystości  – autokary,

godz. 15.30 – zbiórka uczestników Marszu przy ul. Oleandry 4     

godz. 15.45 – przemarsz uczestników w kolumnie zorganizowanej na Wawel

godz. 17.00 – apel w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i złożenie kwiatów na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na grobie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006-2009

godz. 17.30 – uroczysta msza św. na Wawelu

godz. 18.40 – przemarsz uczestników Marszu z Wawelu, przez Pl. o. gen. Adama Studzińskiego / złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim/ ulicą Grodzką, Rynek Główny,  Plac Szczepański

godz. 19.15-19.30 – odjazd autokarów z Placu Szczepańskiego

godz. 19.30 – wojskowa grochówka dla uczestników uroczystości

godz. 20.30 – uroczysty capstrzyk na Kopcu Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu ze złożeniem ziemi - uroczystość organizowana we współpracy z Komitetem Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego

godz. 22.30 – odprawa dowódców plutonów i drużyn marszowych

 

6 SIERPNIA, KRAKÓW – MICHAŁOWICE – SŁOMNIKI

godz. 6.30-6.45 - zbiórka uczestników oraz kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i orkiestry na ul. Oleandry 4

godz. 7.00 – uroczysty apel z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych

godz. 7. 50 – przemarsz z orkiestrą al. 3 Maja oraz ulicami Piłsudskiego – Podwalem – św. Anny – przez Rynek – ul. Floriańską – Placem Matejki (złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza) – św. Filipa – Długą na Nowy Kleparz. Z Nowego Kleparza uczestnicy przejeżdżają autokarami MPK do Michałowic.

godz. 9.00-9.30 – przyjazd władz państwowych, wojskowych i samorządowych, gości, uczestników marszu do Michałowic

godz. 9.45 – rozpoczęcie uroczystości. Złożenie kwiatów przy pomniku. Przejazd do dworku w Michałowicach

godz. 11.30 – start drużyn marszowych na szlak „Kadrówki”,

godz. 12.30 – odjazd z dworku Lorenzów grupy 6 osób (powyżej 16. roku) na zawody strzeleckie do Słomnik

godz. 13.00 – zawody strzeleckie dla przedstawicieli Marszu i LOK w Słomnikach na strzelnicy w Słomnikach

ok. godz. 16.00 – delegacja komendy marszu oraz miejscowych władz i kawalerii marszowej bierze udział w uroczystościach przed pomnikiem:

- podniesienie Flagi Państwowej i Hymn Narodowy

- krótkie przemówienia

- wręczenie pucharów z zawodów strzeleckich

- ceremonia złożenia kwiatów

- pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego

ok. godz. 16.30 – wojskowa grochówka wydawana na terenie Ludowego Klubu Sportowego Słomniczanka

ok. godz. 17.00 uroczystość przed kościołem w Prandocinie z udziałem Kawalerii marszowej

godz. 18.30 - obiadokolacja

godz. 20.30 – odprawa komendy

godz. 21.30 – apel wieczorny; odprawa dowódców plutonów i drużyn z Szefem Trasy

godz. 22.00 – capstrzyk

 

7 SIERPNIA, SŁOMNIKI – MIECHÓW

godz. 6.30 – apel poranny i wymarsz na trasę

godz. 13.50 – kawaleria marszowa zgrupowana na terenie Starostwa Powiatowego ulicami Targową, Wesołą i Jagiellońską wchodzi na Rynek. Posterunki wartownicze przy tablicy i przy pomniku. Reprezentacja komendy marszu oraz miejscowych Władź czeka z orkiestrą przy pomniku

godz. 14.00 – uroczystości na Rynku (Hymn,  Przemówienia,  składanie kwiatów, pieśń reprezentacyjna WP „My Pierwsza Brygada”). Po uroczystościach przemarsz kawalerii do Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 (ul. Bolesława Prusa 2). Komenda marszu składa kwiaty przy pozostałych miejscach pamięci

godz. 21.00 – apel wieczorny

godz. 23.00 – capstrzyk

 

8 SIERPNIA, MIECHÓW – WODZISŁAW

godz. 6.00 – apel poranny i wymarsz na trasę

godz. 11.00 – zgrupowanie komendy Marszu i kawalerii przed Wodzisławiem przy pamiątkowej tablicy na ulicy Krakowskiej (kawaleria marszowa) – złożenie kwiatów

godz. 11.15 – uformowanie kolumny marszowej przy mostku: orkiestra przedstawiciele władz. Przejście na ul. Krakowską i Pińczowską na Rynek – gdzie zatrzymują się wszyscy przy tablicy

godz. 11.30 – przemarsz ulicami Pińczowska, Krakowska i Rolnicza na cmentarz. Na cmentarz wchodzi delegacja Kadrówki oraz kawaleria marszowa. Konni pozostają przed cmentarzem

godz. 21.00 – ognisko przy którym odbywa się konkurs wiedzy historycznej dla uczestników Marszu

godz. 23.00 – capstrzyk

 

9 SIERPNIA, WODZISŁAW - JĘDRZEJÓW

godz. 7.00 – msza święta

godz. 8.15 – bezpośrednio po mszy, wymarsz do Jędrzejowa

godz. 12.00 – Jędrzejów, msza św.  w klasztorze cystersów – delegacja marszu

godz. 13.30 – uroczystości przed tablica na Rynku z udziałem delegacji Marszu, władz oraz kawalerii Marszowej

godz. 23.00 – capstrzyk

 

10 SIERPNIA, JĘDRZEJÓW – CHOINY NAD NIDĄ

godz. 7.45 – apel poranny na placu Zespołu Szkół nr 2

godz. 8.00 – przemarsz ul. Okrzei i 11 Listopada pod siedzibę Starostwa Powiatowego

godz. 8.15 – uroczystości zakończone złożeniem kwiatów pod Dębem Niepodległości

godz. 8.30 – wymarsz do Choin nad Nidą (sprzed siedziby Starostwa ul. Sportową, ul. św. Barbary do ul. Piastowskiej)

godz. 18.00 – zebranie posiadaczy Odznaki UMSK i wybory Komendanta LVI (41. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w 2021 roku

godz. 23.00 – capstrzyk

 

11 SIERPNIA, CHOINY NAD NIDĄ – CHĘCINY-SZEWCE

godz. 9.00 – apel poranny i wymarsz na trasę

godz. 12.00 – uroczyste złożenie kwiatów przed tablicą na Rynku przez władze i delegację marszu

godz. 20.30 – apel na placu nagrody dla wyróżniających się uczestników, przemarsz na „doły śmierci”, gdzie zapalone zostaną znicze

godz. 23.00 – capstrzyk

 

12 SIERPNIA, CHĘCINY – SZEWCE – KIELCE

godz. 8.00 – Szewce, apel poranny przy pomniku upamiętniającym bitwę 18 września 1944 r. żołnierzy AK pod dowództwem Antoniego Hedy ps. „Szary”

godz. 8.30 – wymarsz na trasę do Kielc

godz. 11.50 – zgrupowanie uczestników Marszu na parkingu przy ulicy Wojciecha Szczepaniaka

godz.12.00 – przemarsz uczestników ulicami Szczepaniaka, Huzarską i ks. Piotra Ściegiennego na cmentarz wojskowy

godz. 12.30 – złożenie kwiatów na grobach poległych Legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu wojskowym

godz. 12.45-13.15 – przemarsz z cmentarza wojskowego ulicą ks. Piotra Ściegiennego do skrzyżowania z ulicą Mariana Sołtysiaka do ul. Gagarina i następnie do ulicy Krakowskiej. Złożenie meldunku o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny

godz. 13.25 – przemarsz ul. Krakowską, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czwórki Legionowej, ul. Jana Pawła II, Czerwonego Krzyża, Wesołą, Mickiewicza na Plac Wolności

godz. 14.00-15.00 – uroczystość zakończenia Marszu na pl. Wolności, wręczenie odznak i nagród marszowych z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych

- Kompania Reprezentacyjna oczekuje na ulicy Czerwonego Krzyża i wprowadza kolumnę marszową na Plac Wolności

- wejście Marszu na Plac Wolności gdzie znajdują się już zaproszeni goście

- Komendant Marszu Dionizy Krawczyński składa Ministrowi Kasprzykowi meldunek o przybyciu Kadrówki

- ,,Hymn Państwowy" i wciągniecie flagi państwowej na maszt

- powitanie sztandarów,

- wystąpienia okolicznościowe

- wręczenie odznaczeń państwowych,

- wręczenie Medali i Odznak ,,Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki"

- ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego

Godz. 15.00-15.15 – defilada i przejście uczestników z Placu Wolności ulicą Mickiewicza, Wesołą, Czerwonego Krzyża, Jana Pawła II, Placem Najświętszej Marii Panny na plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich

godz. 15.15-15.45 – uroczystość zakończenia Marszu pod Pałacem Biskupów Krakowskich z udziałem władz państwowych, samorządowych i wojskowych

- wręczenie nagród w zawodach Marszowych

- okolicznościowe przemówienie Wojewoda Świętokrzyski

- apel pamięci i salwa honorowa

- złożenie kwiatów przed pamiątkową tablicą,

- odczytane rozkazu rozwiązującego LIV Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

- orkiestra gra ,,Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego"

- rozejście się pododdziałów

godz. 15.30-16.45 – zwiedzanie Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego na Zamku i więzienia przy ulicy Zamkowej

PROGRAM MOŻE ULEC NIEZNACZNYM ZMIANOM

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej