Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kaczki, gęsi i przepiórki królowały na stołach w Strawczynku

„Ambaras drobiowy” przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywna Brynica” w gminie Piekoszów został wybrany najsmaczniejszą potrawą powiatu kieleckiego.

Autor: Michał Kita

13.09.2020 17:14

image 13.09.2020. Strawczynek. 13. Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS na stoisku KGW Skorzeszanki Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Drugie miejsce w organizowanym po raz 13 konkursie zajął Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty z gminy Masłów, który przygotował „Drobiową fantazję w sosie porowym z pestkami dyni”. Natomiast trzecią najsmaczniejszą potrawą powiatu kieleckiego w tym roku zostały „ Ambrozje kacze ze złamanym pęczakiem w sosie żurawinowym” przygotowane przez Gminne Koło Gospodarzy w Górnie.

W sumie w Strawczynku o tytuł najsmaczniejszej potrawy powiatu kieleckiego rywalizowało 21 dań przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z powiatu kieleckiego.

Jak informuje starosta kielecki Mirosław Gębski, jury miało trudny orzech do zgryzienia, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia są potrawy z drobiu.

- Na stołach królują kury, kaczki, gęsi czy przepiórki. Wszystkie potrawy są bardzo smaczne i ciekawie podane. Wiele z nich jest podanych w sposób innowacyjny zupełnie odmienny od tego, jaki możemy zastać w restauracjach barach, czy też serwujemy sobie w domu - dodaje.

Jak mówi Ewa Szlufik, zastępca przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich „Śwarne Kakonianki”, na tegoroczny konkurs koło przygotowało „Przysmak Zbója Kaka”.

- To pieczone placki z piersi indyka z pieczarkami i serem, natką pietruszki, podawane na zimno z sosem czosnkowym. To przepis obecny w Kakoninie od pokoleń. Jak wskazuje sama nazwa to przysmak, którym zajadał się legendarny zbój Kak. Dziś placki cieszą się dużym zainteresowaniem - dodaje.

W wydarzeniu biorą udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Jak mówi poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, jednym z jego ulubionych dań jest rosół, który przygotowały panie ze Strawczynka. Jak zaznacza, konkurs na najlepszą potrawę powiatu kieleckiego to wydarzenie, które warto kultywować.

- Świętokrzyskie słynie nie tylko z dobrej muzyki, świetnej kultury ludowej. Regionalne smaki też są niezwykle ważne, które także mogą przyciągać do świętokrzyskiego wielu znakomitych ludzi. Takie inicjatywy z pewnością należy pielęgnować, dlatego z wielkim szacunkiem podchodzę do pań z kół gospodyń wiejskich i wszystkich stowarzyszeń, które trudzą się aby zadowolić nasze podniebienia - dodaje.

Anna Krupka, wiceminister sportu, podkreśla, że każda z konkursowych potraw robi niesamowite wrażenie. Świętokrzyska parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości dodaje, że takie wydarzenia służą także promocji najlepszych walorów powiatu kieleckiego.

- Najlepiej i najsmaczniej można zjeść w województwie świętokrzyskim i w powiecie kieleckim. Prezentowane dania są przygotowywane z dobrych, zdrowych i ekologicznych produktów. Cieszę się, że mogę tutaj być jak również z tego, że już po raz trzynasty odbywają się takie uroczystości i konkurs o najsmaczniejszą potrawę powiatu kieleckiego - zaznacza.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, uczestnicy konkursu pokazali, że świętokrzyska kuchnia nie tylko czerpie z tradycji minionych pokoleń, ale może być także zdrowa smaczna i niezwykle różnorodna.

- Królują tu rewelacyjne smaki, i rewelacyjne pomysły na nieoczywiste potrawy. Jak mówiły panie z kół gospodyń wiejskich część przepisów wywodzi się jeszcze z receptur przekazywanych przez mamy czy babcie dzięki czemu jest tutaj także kultywowana kulinarna tradycja naszego regionu- dodaje.

Celem powiatowego konkursu kulinarnego jest promocja lokalnych produktów, smaków i potraw charakteryzujących naszą małą ojczyznę.

Galeria zdjęć Strawczynek. 13. Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego (13.09.2020) [Zdjęcia: 22]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec najsmaczniejsza potrawa Masłów Górno Ciekoty Strawczynek zaćmienie Słońca Anna Krupka Mirosław Gębski RK Kielce Elżbieta Szlufik-Pańtak konkurs „Na najsmaczniejszą potrawę powiatu kieleckiego”
other news

Podobne wiadomości

Jaka potrawa jest najsmaczniejsza w powiecie kieleckim?

Jaka potrawa jest najsmaczniejsza w powiecie kieleckim?

Nie tylko serwują smaczne potrawy, ale i rywalizują w konkursie

Nie tylko serwują smaczne potrawy, ale i rywalizują w konkursie

Smakowite potrawy, pięknie przystrojone stoły

Smakowite potrawy, pięknie przystrojone stoły

Barszcz na zacynce najsmaczniejszą potrawą powiatu kieleckiego

Barszcz na zacynce najsmaczniejszą potrawą powiatu kieleckiego