Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Joanna Woś zadebiutuje na buskiej scenie w roli Madame Butterfly

W Buskim Samorządowym Centrum Kultury rozpoczęły się próby przed koncertem inaugurującym XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz. Imprezę otworzy koncertowa wersja opery „Madame Butterfly”. W roli tytułowej zadebiutuje pochodząca z Kielc, wybitna sopranistka, Joanna Woś.

Autor: Dorota Klusek

11.09.2020 16:26

image 11.09.2020. Busko-Zdrój. Na zdjęciu: Adam Czopek - znawca tematyki oper i Joanna Woś podczas próby Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Koncert ten będzie wydarzeniem kulturalnym, ponieważ Joanna Woś - solistka, która ma na swoim koncie wiele wybitnych ról, po raz pierwszy wystąpi przed publicznością jako Madame Butterfly. Przygotowywała się do zagrania tej postaci w swoim macierzystym Teatrze Wielkim w Łodzi, ale plany pokrzyżował koronawirus.

Jak mówi Joanna Woś, pięć dni przed marcową premierą prace stanęły.

- Nie wiem, kiedy wrócimy na dużą scenę, ale za to udało się tu, w Busku, na otwarcie festiwalu. Pokażemy wersję półkoncertową. Nie mamy orkiestry, ale za to mamy człowieka-orkiestrę, czyli pianistę Tarasa Hlushko. Nie ma wszystkich postaci, ale większość poszczególnych części tej opery będzie - wyjaśnia.

11.09.2020. Busko-Zdrój. Na zdjęciu: Taras HlushkoFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Solistka przyznała, że choć szybko odnalazła się w roli Madame Butterfly, to cały czas pracuje nad tą postacią.

- Dosyć szybko ją przyswoiłam, ale żeby poczuć się w roli, trzeba było przejść cały cykl prób. Mnie się to nie udało. To w Busku będzie mój debiut w tej roli. Myślę, że to jest kolejny etap w rozumieniu tej postaci i w rozwoju moim własnym w tej roli - tłumaczy.

Opera Giacomo Pucciniego nie bez powodu jest określana wyciskaczem łez.

- To jest jedna z najbardziej popularnych oper, najczęściej wystawianych - mówi Joanna Woś. Kultura Zachodu jest tak odległa od kultury Wschodu, że aby zrozumieć to wszystko, co się wydarzyło w krótkim życiu Cio-Cio-San, czyli Madame Butterfly, należałoby się trochę zagłębić w kompletnie inną filozofię od tej, która nas otacza, w której się wychowaliśmy i którą tworzymy. Dla świata Wschodu honor był jednym z najważniejszych aspektów życia. Cio-Cio-San to młoda, niewinna osoba. Jak się zaczyna opera, ma 15 lat, więc to jest właściwie dziecko. Jest gejszą. Tak zwana „swatka” znajduje kandydata na „opiekuna” i jest nim amerykański oficer Marynarki Wojennej. Dla niego jest to jedna z wielu okazji do spędzenia miło czasu, jaki mu pozostał w Japonii, a dla niej jest to moment, gdzie jej świat, życie, ma prawo się zmienić na lepsze. Ona na to liczy. Zakochuje się w żołnierzu, a potem jej świat się wali… - zapowiada.

Podczas koncertu przewodnikiem po świecie „Madame Butterfly” będzie Adam Czopek - znawca tematyki oper.

Koncert rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00. Radio Kielce będzie retransmitowało ten koncert w dwóch częściach: w czwartek, 17 września i w piątek, 18 września, o godzinie 23.05.

Madame ButterflyOpera Giacomo Puccinego w trzech aktach, choć pierwsza wersja miała dwa. Światowa prapremiera miała miejsce w 1904 roku w Mediolanie, a premiera polska odbyła się w grudniu 1908 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie. Opowiada o losach zakochanej gejszy oszukanej i porzuconej, która nie może żyć bez honoru, więc z honorem umiera.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Festiwal im. Krystyny Jamroz RK Kazimierza Wielka RK Kielce Joanna Woś Madame Butterfly
other news

Podobne wiadomości

Koncertowe, klasyczne organy przygotowane na XXVI Festiwal im. Krystyny Jamroz

Koncertowe, klasyczne organy przygotowane na XXVI Festiwal im. Krystyny Jamroz

Festiwal Krystyny Jamroz zbliża się wielkimi krokami [PROGRAM]

Festiwal Krystyny Jamroz zbliża się wielkimi krokami [PROGRAM]

XXVI Festiwal imienia Krystyny Jamroz we wrześniu. Znów pojawią się gwiazdy

XXVI Festiwal imienia Krystyny Jamroz we wrześniu. Znów pojawią się gwiazdy