Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jest wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc [PROJEKT UCHWAŁY]

Kamil Suchański w imieniu klubu Bezpartyjni i Niezależni złożył do Biura Rady Miasta Kielce wniosek i projekt uchwały o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Jest to konsekwencja nieuzyskania wotum zaufania od radnych przez dwa kolejne lata.

Autor: Robert Szumielewicz , Karol Żak

08.09.2020 11:15 / Aktualizacja 08.09.2020 17:24

image Na zdjęciu: Bogdan Wenta, prezydent Kielc Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wniosek prawdopodobnie ma się pojawić na najbliższej sesji, która odbędzie się 17 września.

- Z naszej strony zarzut dotyczy przede wszystkim nierealizowania przez prezydenta programu wyborczego. Co więcej, Bogdan Wenta zamyka się na dialog i nie wyciąga wniosków z konstruktywnej krytyki. Ponieważ nie rokuje, że zmieni w przyszłości swoją postawę, uważamy że należało taki wniosek złożyć.

Jak dodał Kamil Suchański, jest to także konsekwencja zorganizowanej przez prezydenta Kielc konferencji prasowej, podczas której apelował do radnych o przeprowadzenie referendum w sprawie swojego odwołania.

- Liczę na to, że Bogdan Wenta w kontekście tamtych wypowiedzi będzie konsekwentnie zachęcał swoich radnych do poparcia wniosku o referendum, a potem zaapeluje do mieszkańców o udział w głosowaniu.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że wniosek nie był konsultowany z jego klubem, choć PiS nie wyklucza referendum.

- Trzeba jednak przeprowadzić obszerne analizy. Pamiętajmy, że referendum nie jest obligatoryjne. Ponadto to, co dzieje się w radzie i co będzie konsekwencją decyzji o referendum odbije się na mieszkańcach. Dlatego musimy to dokładnie przeanalizować. Na najbliższej sesji na pewno takiego wniosku nie poprzemy - zakończył Jarosław Karyś.

Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że wniosek klubu Bezpartyjni i Niezależni o przeprowadzenie referendum jest naturalną konsekwencją dwukrotnego nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania.

- Jednak projekt uchwały wymaga przeanalizowania. Istotne jest także ustalenie potencjalnego termin głosowania. Patrząc nawet z epidemiologicznego punktu widzenia jesienno-zimowy okres może nie być najwłaściwszy. Dlatego na najbliższym posiedzeniu klubu będziemy na ten temat rozmawiać i podejmiemy decyzję - powiedział radny.

Agata Wojda, radna klubu Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że nie umiałaby w stu procentach odpowiedzieć na pytanie, czy Bogdan Wenta jest dobrym czy złym włodarzem.

- Sami, jako radni klubu Koalicji Obywatelskiej, mimo że patrzymy z dużą przychylnością na wiele działań prezydenta, także zgłaszaliśmy wiele istotnych zastrzeżeń, co do tej polityki szczególnie w 2019 roku. Też wszyscy oczekiwaliśmy, że prezydent szybciej wejdzie w tryb dobrego samorządowca i szybciej zacznie bardzo sprawnie zarządzać miastem. Okazuje się, że to był proces znacznie dłuższy, niż oczekiwali kielczanie i radni - mówiła.

Jak dodała radna, dostrzega w tym procesie znaczny progres. Uważa, że ratusz i miasto funkcjonują coraz lepiej. Ocenia, że zmiany idą w dobrym kierunku.

- Wydaje mi się, że to nie jest najlepszy czas, żeby dzisiaj próbować wracać do początków, czyli znowu rozstrzygać w referendum pewne polityczne decyzje dla miasta, a potem, w przypadku skutecznego referendum, rozpoczynać cały festiwal wyborczy - kampania, być może dwie tury wyborcze. Szkoda Kielc i czasu - podkreśliła.

Anna Kibortt radna klubu Projekt Wspólne Kielce, popierającego prezydenta, jest przeciwna referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty.

- My konsekwentnie uważamy, że nieudzielenie wotum zaufania prezydentowi Wencie w 2019, jak i 2020 roku jest decyzją ściśle polityczną, a nie merytoryczną, w związku z tym uważamy, że nie powinno się ono odbyć i jesteśmy przeciwko niemu - dodała.

Aby referendum o odwołanie prezydenta Bogdana Wenty było ważne musi uczestniczyć w nim  3/5 głosujących podczas ostatnich wyborów.

Podczas wyborów w 2018 roku w Kielcach głosowało 80 949 osób. Aby referendum było ważne musi w nim uczestniczyć 48 569 osób. 

 

Informacje dotyczące złożenia projektu uchwały dot. przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty ze stanowiska prezydenta Kielc

 

Projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty ze stanowiska prezydenta Kielc

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rada Miasta Referendum Bogdan Wenta Agata Wojda Kamil Suchański RK Kielce Jarosław Karyś Anna Kibortt Marcin Stępniewski klub „Bezpartyjni i Niezależni”
other news

Podobne wiadomości

Będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta? [OGLĄDAJ]

Będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta? [OGLĄDAJ]

Prezydent Wenta chce referendum i żali się na radnych [OŚWIADCZENIE]

Prezydent Wenta chce referendum i żali się na radnych [OŚWIADCZENIE]

Konfederacja nie chce referendum w Kielcach

Konfederacja nie chce referendum w Kielcach

Będzie referendum? Radni studzą emocje

Będzie referendum? Radni studzą emocje