Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jesień to dobra pora na sadzenie młodych drzewek

Nie tylko wiosna, ale również jesień sprzyja sadzeniu drzew w lasach. Co ciekawe, okres jesienny bywa korzystniejszy od wiosennego. Jest kilka powodów, dla których lepiej jest posadzić młode drzewka jesienią. Najważniejszy z nich to uniknięcie ryzyka przedłużającej się zimy, a co za tym idzie spowolnienia momentu rozpoczęcia wegetacji.

Autor: Anna Głąb

25.10.2020 11:38

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. / Nadleśnictwo Daleszyce

Jesienią najczęściej sadzi się drzewa liściaste, ale w Nadleśnictwie Starachowice, w którym dominują drzewa iglaste, sadzone są także sosny - tłumaczy zastępca nadleśniczego Grzegorz Wachnicki.

Kolejna korzyść to rozładowanie wiosennego spiętrzenia prac przede wszystkim w szkółkach leśnych, z których pochodzą sadzonki. W naszym województwie działa duże tego typu gospodarstwo w Daleszycach. Jest ono najnowocześniejsze w kraju. Jednak inne nadleśnictwa również mają swoje szkółki. Starachowicka znajduje się w leśnictwie Kutery.

- Produkujemy tu od półtora do dwóch milionów sztuk sadzonek rocznie. Głównie to sosna, ale także dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk oraz gatunki biocenotyczne, czyli m.in. lipa, kalina, czarny bez, czy jarząb pospolity. To specyficzne gatunki drzew i krzewów, które wzbogacają glebę poprzez rozkład liści, ale są także bazą pokarmową dla zwierząt i ptaków, które żyją w lesie.

Zgodnie z ustawą o gospodarce leśnej każdy hektar wyciętego lasu, w ciągu pięciu lat musi być zadrzewiony. Grzegorz Wachnicki zaznacza jednak, że ten proces najczęściej przebiega znacznie szybciej. Trzeba jednak młode drzewka zabezpieczyć przed zwierzyną - jeleniami, łosiami, czy sarnami. Najskuteczniejszą i najtańszą metodą jest grodzenie upraw siatką.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Nadleśnictwo Daleszyce RK Starachowice Nadleśnictwo Starachowice Grzegorz Wachnicki
other news

Podobne wiadomości

Nadleśnictwo Barycz włączyło się w akcję #sadziMY

Nadleśnictwo Barycz włączyło się w akcję #sadziMY

Pół miliona drzew zostanie posadzonych w Nadleśnictwie Stąporków

Pół miliona drzew zostanie posadzonych w Nadleśnictwie Stąporków

2 mln nowych drzewek pojawi się w ostrowieckim nadleśnictwie

2 mln nowych drzewek pojawi się w ostrowieckim nadleśnictwie