Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jakie objawy może zostawić w organizmie COVID-19?

Skutki przejścia COVID-19 nadal zaskakują pacjentów i lekarzy, a często wymagają interdyscyplinarnej opieki, uważa prof. Jan Szczegielniak, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw rehabilitacji leczniczej po zakażeniu SARS-CoV-2.

Autor: Iwona Murawska

12.01.2022 12:31

image Na zdjęciu: prof. Jan Szczegielniak, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw rehabilitacji leczniczej po zakażeniu SARS-CoV-2 Fot. / prezydent.pl
Komentarze

Lekarz jest krajowym konsultantem w dziedzinie fizjoterapii, a zarazem jednym z autorów pilotażowego programu rehabilitacji osób, które przechorowały COVID-19 prowadzonego w szpitalu MSWiA w Głuchołazach.

Jak mówi, problemy związane z przejściem COVID-19 dotyczą coraz młodszych osób, także prowadzących aktywny, zdrowy styl życia.

- Specyfika tej choroby tak naprawdę nie da się sklasyfikować, dlatego że te objawy i ich rozległość świadczą o tym, że mamy do czynienia z bardzo poważną chorobą. Prowadzić ona może nie tylko do ciężkiego zachorowania, także śmierci, ale również do różnego rodzaju objawów długo utrzymujących się - mówi prof. Jan Szczegielniak.

Najczęstsze objawy po przechorowaniu COVID-19, to te związane z dusznością i z zaburzeniami czynności wentylacyjnej, prowadzącymi do ograniczenia możliwości wysiłkowych. Jednak jak podkreśla prof. Jan Szczegielniak, okazuje się, że te objawy wykraczają także poza układ oddechowy i krążenia.

- Te objawy dotyczą także narządu ruchu. Bardzo często występują bóle stawów, bóle mięśni, a także bóle klatki piersiowej, czy głowy. Mówimy także o zaburzeniach z zakresu neurologicznego, a więc np. zaburzenia związane z równowagą i koordynacją ruchów - dodał prof. Jan Szczegielniak.

Objawami przechorowania COVID-19 są także zaburzenia pamięci, koncentracji, stany lękowe, depresja, nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia wzroku, czy słuchu, a także trudności z zasypianiem.

Jak dodaje prof. Jan Szczegielniak, bardzo często te objawy wymagają dodatkowej diagnostyki i leczenia. Ponadto część z nich wymaga rehabilitacji w różnych zakresach, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Objawy COVID-19 mogą się utrzymywać pół roku, a nawet rok od momentu zachorowania.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Zdrowie Ministerstwo Zdrowia RK Kielce RK Końskie koronawirus prof. Jan Szczegielniak
other news

Podobne wiadomości

Marszałek podsumowuje rok, zdominowany przez COVID-19

Marszałek podsumowuje rok, zdominowany przez COVID-19

Czwarta fala nie odpuszcza. Do Ostrowca trafił nowy sprzęt do walki z COVID-19

Czwarta fala nie odpuszcza. Do Ostrowca trafił nowy sprzęt do walki z COVID-19

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka szczepi dzieci przeciw COVID-19

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka szczepi dzieci przeciw COVID-19

Koronawirus z Afryki. Omicron jest już w Polsce?

Koronawirus z Afryki. Omicron jest już w Polsce?