Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak ustrzec się wariantu Delta?

Nawet 40 proc. próbek koronawirusa badanych w laboratoriach, to wariant Delta - informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. W województwie świętokrzyskim do tej pory tego wariantu nie stwierdzono, ale prawdopodobnie jest to kwestia czasu.

Autor: Daniel Lenart

16.07.2021 13:13

image   Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Wariant Delta jest znacznie bardziej zaraźliwy, niż znane do tej pory wersje koronawirusa. Profesor Dorota Zarębska-Michaluk, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym mówi, że na razie nic nie wskazuje, by był groźniejszy. Przebieg choroby zależy przede wszystkim od indywidualnych cech pacjenta.

- Jeżeli będzie chorowała osoba w starszym wieku, to obraz kliniczny będzie większy, bo mamy czynniki ryzyka, choroby współistniejące. Większe jest ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia i zgonu. Natomiast jeżeli będzie chorowała osoba młoda, to jest duża szansa, że będzie to zakażenie skąpoobjawowe, o lekkim przebiegu - tłumaczy profesor Dorota Zarębska-Michaluk.

Szacuje się, że wariant Delta jest nawet o 60 proc. bardziej zaraźliwy niż inne mutacje koronawirusa. Delta częściej zakaża też osoby młode oraz dzieci. Nie uodparnia na niego przechorowanie innych wariantów COVID-19, ani przyjęcie jednej dawki szczepionki. Jednak szczepienia znacząco zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.

Najlepszą ochroną przed wariantem Delta są te same działania, co przy wcześniejszych szczepach koronawirusa. Powinniśmy nosić maseczki i zachowywać dystans społeczny. Jak mówi dr Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii, jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni, powinniśmy zdecydować się na wakacje w kraju.

- W miarę możliwości nie wyjeżdżać za granicę, jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni. To dlatego, że mamy już państwa, gdzie 100 proc. przypadków zakażeń wywołuje wariant Delta. Jeżeli tam się zakazimy, to na pewno będzie właśnie ta wersja koronawirusa. Są też kraje, gdzie ryzyko, że zakazimy się Deltą wynosi 40-50 proc. - tłumaczy doktor Jerzy Staszczyk i podkreśla, że najlepszą ochroną jest zaszczepienie się. - Były robione badania ludzi, którzy zmarli. W 99 proc. przypadków osoba nie była zaszczepiona. To dość obrazowo pokazuje, dlaczego szczepienia są tak ważne - mówi lekarz.

Otwartym pozostaje pytanie, kiedy w Polsce pojawi się czwarta fala zachorowań na COVID-19. Epidemiolodzy przewidują, że może to nastąpić na przełomie sierpnia i września.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Zdrowie Ministerstwo Zdrowia RK Kielce RK Końskie koronawirus testy na koronawirusa szczepionka przeciwko COVID-19
other news

Podobne wiadomości

Punkty Widzenia: czy czwarta fala dotrze do Polski jeszcze w wakacje? [GŁOSUJ]

Punkty Widzenia: czy czwarta fala dotrze do Polski jeszcze w wakacje? [GŁOSUJ]

Kolejna fala pandemii już w sierpniu?

Kolejna fala pandemii już w sierpniu?

Czy będzie czwarta fala? To zależy od nas samych

Czy będzie czwarta fala? To zależy od nas samych