Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak powstały zamknięte dzielnice miasta [MAPA, PODCAST]

Na tym obszarze miasta znajdowało się 1,5 tys. budynków. Mieszkało w nich ok. 15 tys. osób. Z chwilą powstania getta w Kielcach Niemcy „zmieścili” tam ok. 25 tys. osób pochodzenia żydowskiego, choć niektórzy mówią, że było ich nawet 30 tys.

Autor: Dionizy Krawczyński

09.01.2022 13:00

image 1940 r. Kielce. Getto, ul. Bodzentyńska Fot. / fotopolska.eu
Komentarze

Ta historia, tak w Kielcach, jak i w innych miastach rozpoczęła się już we wrześniu 1939 roku. Niemieccy okupanci zaczęli od aresztowań pojedynczych przedstawicieli żydowskiej społeczności. Niedługo później wszedł w życie nakaz noszenia niebieskiej gwiazdy Dawida przez Żydów i oznaczania nią żydowskich sklepów. W grudniu 1939 roku Niemcy zaczęli stopniowo konfiskować żydowskie warsztaty i sklepy.

W takich okolicznościach do Kielc zaczęto kierować na początku 1940 roku żydowskich przesiedleńców m.in. z zachodnich części Polski, które zostały wcielone do III Rzeszy, a także z Wiednia.

1940 r. Kielce. Żydzi na kieleckim RynkuFot. archiwum

Wszystko zmieniło się 31 marca 1941 roku. Niemcy utworzyli w mieście dzielnicę żydowską składającą się z dwóch obszarów. „Duże getto” obejmowało teren otoczony ulicami: Orlą, Piotrkowską, Nowowarszawską, Pocieszka i Radomską, natomiast „małe getto” obejmowało trójkąt miasta między placem św. Wojciecha, a ulicami Bodzentyńską i Radomską.

Żydzi mieli tylko kilka dni (2-5 kwietnia 1941 roku) na przeniesienie się w wyznaczone przez Niemców miejsce. Z całego miasta mieli przenieść swoje sklepy czy warsztaty. Przeprowadzka odbywała się w ogromnym pośpiechu pod eskortą policji żydowskiej i niemieckiej. Zaczęło brakować lokali nie tylko na umieszczenie sklepów, ale wiele osób miało trudności, żeby znaleźć jakiekolwiek mieszkanie.

Kielce: getto zaznaczone na planie Kielc z 1930 r.Fot. wikipedia.org

Wyznaczony obszar był otoczony płotem z desek i drutu kolczastego, zaś przy bramach stała policja niemiecka oraz żydowska Służba Porządkowa licząca w maju 1941 roku 85 osób.

Getto wyniszczało fizycznie, a to z punktu widzenia okupacyjnej gospodarki było złe. Ludzi wysiedlano więc do obozów pracy przymusowej. Przysyłali nawet stamtąd kartki pocztowe. U pozostałych tliła się nadzieja na przeżycie.

Co stało się z przedwojennymi mieszkańcami Kielc i zwiezionymi tu Żydami? Przypomina o tym Radio Kielce w słuchowisku „Akcja Reinhardt. Cel: Świętokrzyskie”:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce getto kieleckie PODCAST Akcja Reinhardt
other news

Podobne wiadomości

„AKCJA REINHARDT, CEL: ŚWIETOKRZYSKIE”

„AKCJA REINHARDT, CEL: ŚWIETOKRZYSKIE”