Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Imponujący wynik WFOŚiGW. Wsparcie otrzymało 8 tys. gospodarstw

8 tys. umów w ramach programu „Czyste powietrze” podpisano w województwie świętokrzyskim. Pieniądze z tego programu są skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych i mają pomóc w termomodernizacji budynku oraz wymianie starych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne.

Autor: Michał Kita

27.07.2020 12:36

image 27.07.2020. Kielce. Podpisanie umowy nr 8 000 z beneficjentem programu "Czyste powietrze". Na zdjęciu: Marta Guła - beneficjent umowy nr 8000 z programu "Czyste Powietrze", Ryszard Gliwiński - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Jak mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, wartość wszystkich złożonych wniosków w regionie wynosi ponad 205 mln złotych. Zaznacza, że dużą pomocą są ułatwienia w przyjmowaniu wniosków, dzięki którym skorzystanie z pomocy jest jeszcze prostsze i szybsze.

- Mamy 100 proc. realizacji wszystkich wniosków. Jest to możliwe także dzięki zaangażowaniu i aktywności naszych pracowników. Dzięki temu możemy się pochwalić najwyższym w Polsce wskaźnikiem rozpatrywania wniosków przy najmniejszej liczbie odrzuconych. Imponujący jest także średni czas rozpatrywania wniosków, który wynosi 6 dni - dodaje.

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisano jubileuszową „ośmiotysięczną” umowę z beneficjentem. Została nim Marta Guła z okolic Buska-Zdroju, która zaznacza, że to dla niej duże wyróżnienie.

- Cieszę się, że mogę się przyczynić do tego, abyśmy wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem. Pozyskane dofinansowanie pozwoli mi na wymianę kotła grzewczego i termomodernizację budynku. Łączna wartość dofinansowania wyniosła około 20 tys. złotych - dodaje. Marta Guła podkreśla, że dzięki uproszczeniom, swój wniosek złożyła przez Internet, a odpowiedź otrzymała w ciągu czterech dni.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem wiceminister sportu Anny Krupki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska swoją działalnością wspiera nie tylko troskę o środowisko naturalne, ale także bardzo ważne projekty społeczne i gospodarcze.

- Pragnę podziękować zarządowi Funduszu za przekazane przedsiębiorcom wsparcie związane z odroczeniem płacenia rat w związku z epidemią koronawirsua. Chcę także podziękować za przekazane środki na usuwanie odpadów medycznych ze szpitala jednoimiennego w Starachowicach. Jak widzimy, WFOŚiGW w Kielcach może poszczycić się najszybszym tempem rozpatrywania wniosków w programie "Czyste Powietrze", to pokazuje, że zmiany i uproszczenia w sięganiu po środki na ekologiczne źródła ciepła były potrzebne dla mieszkańców - dodaje.

Poseł Bartłomiej Dorywalski, podkreśla, że dzięki solidnej pracy funduszu w pierwszym półroczu tego roku do beneficjentów w województwie świętokrzyskim trafiło około 153 mln zł.

- Stuprocentowa skuteczność w rozpatrywaniu środków z programu "Czyste powietrze" to powód do dumy. Fakt, że skorzystało z niego już 8 tys. beneficjentów to bardzo wysoko postawiona poprzeczka. Życzę, aby w kolejnym półroczu ta poprzeczka była zawieszona jeszcze wyżej - dodaje.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, skala pomocy przekazanej przez fundusz mieszkańcom regionu w walce o czyste powietrze jest imponująca.

- 150 mln zł przekazanych z programu "Czyste powietrze" dla beneficjentów ze świętokrzyskiego może wydawać się czymś oczywistym. Jednak zdecydowanie większe wrażenie i skalę pomocy możemy sobie uświadomić kiedy wyobrazimy sobie 8 tys. pieców starej generacji ustawionych obok siebie, które w sezonie grzewczym emitowałyby wielkie ilości szkodliwego dymu - dodaje.

Podczas spotkania z dziennikarzami podsumowano pierwsze półrocze pracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. W tym czasie fundusz przeznaczył między innymi 123 tys. zł na pożyczki dla przedsiębiorców realizujących inwestycje dotyczące odnawialnych źródeł energii i 4 mln złotych na usuwanie azbestu z w gospodarstwach domowych. Dzięki temu w tym roku z województwa zniknie 10 tys. ton azbestu.

Galeria zdjęć Kielce. Podpisanie umowy nr 8 000 z beneficjentem programu "Czyste Powietrze" (27.07.2020) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Busko-Zdrój Anna Krupka Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Kielce Bartłomiej Dorywalski Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze” koronawirus Marta Guła
other news

Podobne wiadomości

WFOŚiGW z kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców w dobie pandemii

WFOŚiGW z kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców w dobie pandemii

Łatwiej złożyć wniosek na dotację do pieca

Łatwiej złożyć wniosek na dotację do pieca

Program „Czyste Powietrze” bardziej dostępny, powszechny i skuteczny

Program „Czyste Powietrze” bardziej dostępny, powszechny i skuteczny

Olbrzymie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”

Olbrzymie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”