Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

IMGW: burze z gradem w sześciu województwach

W piątek po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla sześciu województw.

03.07.2020 13:57
Źródło: PAP

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Renata Morąg / Radio Kielce

Alerty pierwszego stopnia dotyczą woj. podkarpackiego oraz części woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podlaskiego.

Na terenach tych synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu, wynoszącymi miejscami od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może też spaść grad.

Z kolei alert drugiego stopnia obowiązuje w woj. lubelskim. Na jego terenie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 40 mm, a lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Tam też może spaść grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

burza IMGW RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce pogoda RK Końskie