Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Hurricane w Pińczowie. Mural upamiętnił pilotów walczących w Bitwie o Anglię

Przy ulicy Legionistów w Pińczowie powstał mural przypominający mieszkańcom o założonej tu w 1934 roku szkole szybowcowej Polichno-Pińczów. 16-metrowe malowidło przedstawia m.in. nazwiska pilotów, którzy uczyli się w szkole lub pochodzili z przedwojennego powiatu pińczowskiego i walczyli w 1940 roku w Bitwie o Anglię.

Autor: Marta Gajda-Kruk

26.09.2020 14:19

image 26.09.2020. Pińczów. Mural upamiętniający szkołę szybowcową Polichno-Pińczów Fot. Marta Gajda / Radio Kielce
Komentarze

16-metrowe malowidło przedstawia m.in. myśliwiec Hawker Hurricane - uczestnika bitwy ppor. pil. Stanisława Skalskiego, który w 1934 roku brał udział w szkoleniu szybowcowym w szkole Polichno-Pińczów oraz szachownicę. Malowidło ozdobiło jeden z tamtejszych budynków. Powstało dzięki inicjatywie „Pińczowskich patriotów”, którzy postanowili przypomnieć mieszkańcom historię oraz uczcić pamięć bohaterów w przypadającą w tym roku 80. rocznicę Bitwy o Anglię.

Dawid Dylawerski, który jest jednym z wykonawców dzieła, informuje, że prace nad muralem trwały dwa miesiące. Malowidło pochłonęło kilkadziesiąt litrów farb i puszek spray’u. To jak dodaje, kolejny i nie ostatni mural w Pińczowie.

- Podczas wykonywania muralu zużyliśmy około 20 litrów farby elewacyjnej, kilka puszek spray’u i setki kilometrów taśmy malarskiej - wylicza.

Krzysztof Opara z „Pińczowskich patriotów” zauważa że na muralu widnieją nazwiska pilotów, którzy uczyli się w szkole lub pochodzili z przedwojennego powiatu pińczowskiego i walczyli w 1940 roku w Bitwie o Anglię. Do wybuchu II wojny światowej szkołę ukończyło około 1,2 tys. pilotów w tym Finowie, Rumuni, Węgrzy, Łotysze i Czesi.

- W szkole uczyło się wielu wybitnych lotników, w tym zasłużony Stanisław Skalski - as myśliwski II wojny światowej, a także pochodzący z niedalekich Zagorzyc Stanisław Zygmunt Król czy Zbigniew Oleński.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiała nasza reporterka mówili, że to bardzo ciekawa inicjatywa i historia godna przypomnienia. Mało kto wie, że Pińczów ma niemal 100 letnie tradycje lotnicze. Zaznaczali, że historię warto przypominać, a tym bardziej uwieczniać w różny sposób.

- Efekt jest przepiękny. Warto było. Mam nadzieję, że coraz więcej osób, szczególnie młode pokolenie będzie wiedziało, że taka szkoła kiedyś tu istniała - zaznaczali.

Andrzej Kuszak - prezes Fundacji Zwrotnica informuje, że w 1937 roku w Pińczowie, doszło do budowy całej infrastruktury. Powstało m.in. kasyno dla pilotów, pokoje gościnne, sala wykładowa oraz, jak na ówczesne czasy, bardzo nowoczesny hangar lotniczy, który istnieje do dziś. Wówczas lotnisko znajdowało się przy ulicy Przemysłowej w Pińczowie. Obecnie znajduje się miedzy zalewem, a korytem rzeki Nidy.

- Hangar lotniczy wykorzystywany był wówczas do szkolenia pilotów. Warto zaznaczyć, że w Pińczowie na zbiegu ulic 3 Maja i 1 Maja stoi pomnik Ikara. Został postawiony instruktorom i uczniom szkoły szybowcowej Polichno-Pińczów - dodaje.

Na terenie miasta jest również kilka innych patriotycznych malowideł, w tym m.in. mural upamiętniający sanitariuszkę Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”, mural przypominający mieszkańcom miasta o Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych czy mural upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Galeria zdjęć Pińczów. Mural upamiętniający szkołę szybowcową Polichno-Pińczów (26.09.2020) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów mural RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Mural przypomni o osobie i twórczości Władysława Maleckiego

Mural przypomni o osobie i twórczości Władysława Maleckiego

Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Zdobądź dofinansowanie

Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Zdobądź dofinansowanie

Bajkowo-patriotyczny mural w Pacanowie

Bajkowo-patriotyczny mural w Pacanowie