Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Historyczna wąskotorówka będzie dłuższa

Powiat starachowicki wyremontuje część torów, po których porusza się kolejka wąskotorowa na trasie Starachowice – Marcule, czyli jedna z atrakcji turystycznych tego rejonu.

Autor: Anna Głąb

05.02.2021 12:40

image Na zdjęciu prace przy innym fragmencie kolejki prowadzone na początku stycznia 2021 r. Fot. / Starachowicka Kolej Wąskotorowa
Komentarze

Wąskotorówka przez lata służyła przemysłowej komunikacji Starachowic z Iłżą. Kiedy została wyłączona z użycia, niszczała do momentu, gdy zainteresowała się nią grupa pasjonatów. To oni przywrócili urządzenia i pojazdy do ruchu.

Powiat starachowicki zarządza kolejką od 2003 roku. W 2004 roku uruchomiony został odcinek turystyczny Starachowice - Lipie, a 3 lata później trasa Iłża - Marcule.

- Ze względu na ubytki w torach nie ma możliwości, aby kolejka kursowała na całej trasie ze Starachowic do Iłży. Torów brakuje na odcinku ponad 4 kilometrów, głównie przebiegającym przez las - informuje wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski.

Pojawiła się możliwość wyremontowania części z torów, przy okazji budowy obwodnicy Iłży. 

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zadeklarowała, że wybuduje od nowa dwukilometrowy odcinek torów biegnący od Pastwisk do Błazin, a materiał z rozbiórki dotychczasowych szyn, powiat starachowicki będzie mógł przejąć bezpłatnie - mówi wicestarosta.

Wobec tego na wykonanie wszystkich prac wystarczy 400 tys. zł, które są zabezpieczone w budżecie. Jak szacuje Dariusz Dąbrowski, remontu doczeka się 1,5 km torowiska. Prace rozpoczną się wiosną.

W tym momencie, Starachowicka Kolej Wąskotorowa ma dwie lokomotywy, otwarte wagony, przerobione z dawnych wagonów towarowych i jeden zwykły, zamknięty wagon pasażerski.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Starachowice GDDKiA powiat starachowicki RK Starachowice Iłża Starachowicka Kolejka Wąskotorowa
other news

Podobne wiadomości

„Żelazne doliny”. Starachowice [PODCAST]

„Żelazne doliny”. Starachowice [PODCAST]

Starachowice liderem pozyskanych środków

Starachowice liderem pozyskanych środków

Starachowice remontują na raty

Starachowice remontują na raty