Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Harmonia” powstaje u podnóża Świętego Krzyża

Będzie tu można nie tylko zobaczyć, jak wyglądała dawna świętokrzyska wieś, ale także poczuć ją, a nawet usłyszeć. U podnóża Świętego Krzyża, w Szklanej Hucie powstaje nowy obiekt – Świętokrzyska Zagroda Kultury „Harmonia”.

Autor: Dorota Klusek

05.01.2022 13:50

image 05.01.2022. Huta Szklana. Wizualizacja Świętokrzyskiej Zagrody Kultury „Harmonia”. Widok od frontu Fot. / Urząd Gminy Bieliny
Komentarze

Bryła budynku będzie nawiązywała do zagrody wiejskiej oraz harmonii – instrumentu ludowego, jako symbolu sielskich zabaw i uczt. W wyglądzie obiektu nie zabraknie również elementów związanych ze świętokrzyskim pasiakiem. Powierzchnia ekspozycji wyniesie ok. 600 metrów kwadratowych.

- Choć „Harmonia” będzie opowiadała o świętokrzyskiej wsi, nie będzie skansenem – zapewnia Sławomir Kopacz, wójt Bielin.

- Będzie to prezentacja dorobku wsi świętokrzyskiej, pokazanie jak wyglądała w XIX i na początku XX wieku. Obiekt będzie czynny przez cały rok, wyposażony w nowoczesne multimedia, które pozwalają nie tylko zobaczyć, ale także przeżywać zwiedzanie, ponieważ pobudzane będą różne zmysły: dotyku czy węchu. Będzie można na przykład poczuć zapach chaty świętokrzyskiej, a także poznać obrzędy, które występowały na polskiej wsi, i które nas charakteryzują. Na przykład będzie można w sposób wirtualny nauczyć się tańca ludowego – zapowiada.

W budynku zaplanowano także miejsce na salę konferencyjną dla około 300 osób, co pozwoli na organizowanie rożnego rodzaju warsztatów, spotkań, sympozjów.

Wójt Sławomir Kopacz dodaje, że będzie to uzupełnienie oferty Osady Średniowiecznej, działającej już od kilku lat.

- Tam na żywo, w terenie widzimy, jak dawne chaty były zbudowane, jakie występowały zawody rzemieślnicze, a w Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury będziemy mogli trochę szerzej i w winny sposób zobaczyć, jak ta świętokrzyska wieś wyglądała – tłumaczy.

Prace budowlane w obrębie parkingu w Hucie Szklanej można już zauważyć. Sławomir Kopacz wyjaśnia, że na bieżący rok zaplanowano większość działań.

- Według harmonogramu, prace mają się zakończyć w pierwszym kwartale 2023 roku. Mam nadzieję, że firma dotrzyma terminów i covid nam nie przeszkodzi, bo widzimy, że pandemia wpływa na realizację inwestycji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już otwierać uroczyście ten obiekt i zapraszać turystów do zwiedzania – mówi.

Takiego budynku w Bielinach jeszcze nie ma. Inwestycja ma poprawić atrakcyjność nie tylko gminy, ale tej części województwa.

- Chcemy rozszerzać ofertę dla turystów. W tym zakresie działamy też przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, który tworzy 11 gmin. Staramy się, żeby w każdej z nich pojawiało się coś, co pozwoli zatrzymać turystę i wydłużyć sezon turystyczny, żeby to nie był tylko okres od maja do października, ale żeby było co zwiedzać także w okresie zimowym. Przykładem takiego działania są inwestycje w Nowej Słupi, czy stoki narciarskie, które się rozwijają chociażby w Krajnie, czy w Bodzentynie. Obiekt, który powstaje w Szklanej Hucie, wpisuje się w te działania – tłumaczy.

Budowa Świętokrzyskiej Zagrody Kultury będzie kosztować około 14 mln zł. Jest to jedna z dwóch części większego projektu, w skład którego wchodzi też rewitalizacja klasztoru i sanktuarium na terenie Świętego Krzyża. Koszt całości wynosi ponad 22 mln zł. Projekt jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Galeria zdjęć Huta Szklana. Wizualizacja Świętokrzyskiej Zagrody Kultury „Harmonia” (05.01.2022) [Zdjęcia: 4]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RPO Święty Krzyż Bodzentyn Bieliny Krajno Nowa Słupia Sławomir Kopacz Huta Szklana Związek Gmin Gór Świętokrzyskich Świętokrzyska Zagroda Kultury „Harmonia”
other news

Podobne wiadomości

Święty Krzyż i Huta Szklana będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów

Święty Krzyż i Huta Szklana będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów

Przewodnik w Hucie Szklanej bezpłatnie oprowadzi po świętokrzyskich atrakcjach

Przewodnik w Hucie Szklanej bezpłatnie oprowadzi po świętokrzyskich atrakcjach