Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gwiazdy znów przyjdą do Buska-Zdroju [PROGRAM]

Wiolonczelista Tomasz Strahl, śpiewak Wiesław Ochman z wnukiem Krystianem Ochmanem, śpiewaczka Alicja Węgorzewska-Whiskerd, a także piosenkarka Justyna Steczkowska, aktor Artur Żmijewski, czy laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik - to gwiazdy, które przyjadą do Buska-Zdroju na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz.

Autor: Dorota Klusek

08.06.2021 15:10

image 08.06.2021. Busko-Zdrój. Konferencja na temat XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Na zdjęciu (od lewej): Waldemar Sikora – burmistrz Buska-Zdroju, Maria Wiśniewska – dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Artur Jaroń – dyrektor artystyczny festiwalu Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Program XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz

W mieście trwa już odliczanie do tego wydarzenia. Waldemar Sikora, burmistrz Buska nie ukrywa, że cieszy się, że po ubiegłorocznych zawirowaniach z datą festiwalu, który z powodu pandemii odbył się we wrześniu, w tym roku impreza powróciła do swojego tradycyjnego terminu, czyli na początek lipca.

- Na początek wakacji. Myślę, że ten festiwal po okresie pandemii, przyciągnie więcej osób. Dodatkową atrakcją są miejsca, w których wydarzenia się odbędą. Sam obiekt tężni, który zostanie oddany do użytku 25 czerwca, czyli przed festiwalem, a także piękne jej otoczenie w postaci domu zdrojowego, pięknej oranżerii, pijalni wód na pewno spodoba się naszym gościom - mówił.

Artur Jaroń, który od początku istnienia festiwalu jest dyrektorem artystycznym tego wydarzenia, dodaje, że w tegorocznym programie znalazły się występy gwiazd operowej i rozrywkowej sceny muzycznej, koncerty i widowiskowe pokazy. W nowym miejscu, bo w buskiej tężni odbędzie się benefis Henryka Kuźniaka, twórcy wielu muzycznych przebojów do filmów, a prywatnie męża córki patronki festiwalu. Okazją do świętowania są 85 urodziny kompozytora.

Nie zabraknie spotkań z artystami w kawiarenkach festiwalowych, a na promenadzie zabłyśnie kolejne słoneczko. Dyrektor artystyczny zaznacza, że w tym roku pojawi się również plejada światowej sławy pianistów, co ma związek ze zbliżającym się Konkursem Chopinowskim.

- Festiwal będzie niezwykle bogaty. Będzie promował też bardzo młodych artystów, więc wystąpią kilkunastoletni uczniowie ze szkoły muzycznej w Busku-Zdroju, czy tegoroczni absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, studenci, ale także artyści młodzi wiekiem, ale już uznani - mówi.

Artur Jaroń zwraca uwagę na różnorodność tematyczną koncertów, jak również na miejsca, w których festiwal gości, bo choć impreza powstała w Busku-Zdroju, od lat wykracza poza jego granice.

- Festiwal łączy ciekawe, a wręcz nieznane przestrzenie i wypełnia je muzyką. W tym roku po raz pierwszy będziemy w Złotej Pińczowskiej, w pięknym kościele, gdzie mam nadzieję zagościmy na dłużej, ale będziemy także w Skalbmierzu, w Wiślicy, Ożarowie, w nowej sali widowiskowej w Solcu-Zdroju, Chmielniku. Oczywiście pojawimy się we wszystkich przestrzeniach w Busku-Zdroju: w kościołach, w parku, w tężni, domu kultury, czy na deptaku - wymienia.

Głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Dyrektor tej instytucji, Maria Wiśniewska przyznaje, że jest już zainteresowanie festiwalem.

- Od dwóch miesięcy odbieramy telefony. Jeszcze nie był ogłoszony program festiwalu, a już kuracjusze, którzy są stałymi bywalcami naszego wydarzenia i wiedzą, że jest na początku lipca, dzwonili. Mamy już cały zeszyt rezerwacji - wyjaśnia.

Maria Wiśniewska dodaje, że na ponad 35 wydarzeń festiwalowych tylko na część z nich potrzebne są bilety, które można kupić przez Internet lub w kasie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Szczegóły na internetowej stronie tej instytucji.

08.06.2021. Busko-Zdrój. Konferencja na temat XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Na zdjęciu (od lewej): Waldemar Sikora – burmistrz Buska-Zdroju, Maria Wiśniewska – dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Artur Jaroń – dyrektor artystyczny festiwaluFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Włodek Pawlik Festiwal im. Krystyny Jamroz Artur Jaroń RK Kazimierza Wielka Waldemar Sikora Agata Steczkowska Buskie Samorządowe Centrum Kultury Alicja Węgorzewska Wiesław Ochman Tomasz Strahl Maria Wiśniewska Artur Żmijewski
other news

Podobne wiadomości

Znamy program festiwalu im. Krystyny Jamroz

Znamy program festiwalu im. Krystyny Jamroz

Wysoki poziom i zwycięski sopran. Za nami finał konkursu wokalnego im. Krystyny Jamroz

Wysoki poziom i zwycięski sopran. Za nami finał konkursu wokalnego im. Krystyny Jamroz

Utalentowani śpiewacy rywalizują w Kielcach. Trwa Konkurs Wokalny imienia Krystyny Jamroz

Utalentowani śpiewacy rywalizują w Kielcach. Trwa Konkurs Wokalny imienia Krystyny Jamroz

XXVI Festiwal imienia Krystyny Jamroz przeszedł do historii. Następna edycja za rok

XXVI Festiwal imienia Krystyny Jamroz przeszedł do historii. Następna edycja za rok