Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

GUM będzie pomagał przy określaniu dawek promieniowania w ŚCO

Ciągła poprawa jakości i bezpieczeństwa leczenia pacjentów - to podstawowe założenie współpracy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Głównego Urzędu Miar. Przedstawiciele obu instytucji rozmawiali na temat dalszych kierunków działania.

Autor: Monika Miller

22.06.2021 14:39

image 22.06.2021. Kielce. Konferencja dotycząca współpracy GUM-u i świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Góźdź - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, prof. Jacek Semaniak - prezes Głównego Urzędu Miar, prof. Janusz Braziewicz - Ujk i ŚCO, Piotr Ziółkowski - dyrektor generalny GUM, Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO zauważa, że współczesna medycyna nie może bezpiecznie funkcjonować bez dozymetrii. To pomiary i obliczenia dawek promieniowania jonizującego, wykorzystywane w trakcie leczenia chorych. 

- Urzędem, który ma największe doświadczenie w tym zakresie jest GUM. Działania, które w tej chwili rozpoczęliśmy są dla mnie wielką radością, bo w ten sposób zapewniamy jakość i bezpieczeństwo leczenia naszych pacjentów - mówi. 

Profesor Jacek Semaniak, prezes GUM dodaje, że trzy miesiące temu została podpisana umowa dotycząca współpracy między reprezentowaną przez niego instytucją a ŚCO. Dotyczyła zagadnień związanych z radioterapią, diagnostyką medyczną oraz dozymetrią. - Mamy fantastyczne efekty tej współpracy - zauważa. 

- Od razu przystąpiliśmy do działania. Dzięki wielkiej otwartości ze strony dyrektora ŚCO wspólnie przeprowadziliśmy pomiary. Pracowaliśmy nad wypracowaniem polskiego wzorca pierwotnego dawki pochłoniętej w wodzie na liniach akceleratorowych, czyli w warunkach takich, których naświetlani są pacjenci poddani radioterapii. To unikatowe rozwiązanie w skali ogólnoświatowej i po określonych procedurach będziemy w Polsce posiadali taki wzorzec. To na pewno przełoży się na jakość terapii, której poddawani są chorzy - mówi. 

Podczas spotkania przedstawiciele instytucji rozmawiali na temat dalszych kierunków współpracy. Chodzi m.in. o to, aby GUM w przyszłości nie kupował urządzeń, które już są w zasobach ŚCO, a wybrał takie których jeszcze nie ma.

- Chcemy, aby zasoby aparaturowe, które są z pewnością unikatowe w skali kraju tworzyły ze środowiska kieleckiego, ważny ośrodek badawczy na mapie Polski, Europy i świata - dodaje prof. Jacek Semaniak. 

- W ten sposób rodzi się w Kielcach nowa jakość w radioterapii, medycynie nuklearnej i radiologii. Jest to dla nas fascynujące, że udaje się to zrobić w naszym mieście i naszym województwie - dodaje prof. Stanisław Góźdź. 

W II etapie rozbudowy kampusu laboratoryjnego GUM powstaną dwa laboratoria. Pierwsze to elektryczności i magnetyzmu, a drugie to promieniowania jonizującego. 

22.06.2021. Kielce. Konferencja dotycząca współpracy GUM-u i świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Góźdź - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, prof. Jacek Semaniak - prezes Głównego Urzędu MiarFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

prof. Jacek Semaniak ŚCO RK Kielce Główny Urząd Miar
other news

Podobne wiadomości

„Dziś serce Polski bije w Kielcach” - Kampus GUM z kamieniem węgielnym

„Dziś serce Polski bije w Kielcach” - Kampus GUM z kamieniem węgielnym

Prof. Jacek Semaniak: chcemy, by GUM liczył się na arenie międzynarodowej [OGLĄDAJ]

Prof. Jacek Semaniak: chcemy, by GUM liczył się na arenie międzynarodowej [OGLĄDAJ]

ŚCO i GUM razem w walce z rakiem

ŚCO i GUM razem w walce z rakiem

ŚCO i GUM będą prowadzić wyjątkowe badania

ŚCO i GUM będą prowadzić wyjątkowe badania