Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Grzegorz Motak: świętokrzyscy terytorialsi pomagają w walce z pandemią

Do wstępowania w szeregi terytorialsów zachęcał na antenie Radia Kielce Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak podkreślił, główne działania formacji WOT to przede wszystkim obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W ostatnim roku żołnierze zaangażowani byli głównie do pomocy walce z pandemią COVID-19.

Autor: Katarzyna Podraza

22.02.2021 08:30 / Aktualizacja 22.02.2021 09:53

image Pułkownik Grzegorz Motak - dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Fot. Karol Żak / Radio Kielce
Komentarze

- Mamy naszych żołnierzy w 20 szpitalach w województwie, w trzech punktach pobrań, w trzech punktach szczepień. Ten wachlarz działań jest bardzo szeroki, wspomagamy siedem stacji epidemicznych. Ponadto pomagamy w sytuacji, kiedy gminne, czy miejskie ośrodki potrzebują naszej pomocy w razie transportu, czy rozładunku żywności. Wspomagamy też policję - podkreślił pułkownik Motak.

Na pytanie, kto może zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, gość Radia Kielce powiedział, że przede wszystkim musi to być osoba zdrowa, która nie przekroczyła 65. roku życia. Należy najpierw zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

- O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej - zaznaczył pułkownik.

Jak dodał, 13 marca rozpoczyna się pierwsze z sześciu zaplanowanych w tym roku szkoleń dla przyszłych terytorialsów. 

- W marcu, czerwcu, lipcu, wrześniu, październiku i grudniu planujemy przeprowadzić tzw. szesnastki, dzięki którym na koniec roku będziemy się zamykać w liczbie od 1,3 tys. do 1,9 tys. żołnierzy - mówi pułkownik.

W praktyce te zajęcia obejmują naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia ochotnicy zostają umundurowani i wyekwipowani.

Gość Radia Kielce pytany o siedzibę świętokrzyskich terytorialsów w Kielcach przy ulicy Mielczarskiego, powiedział, że w ubiegłym roku rozpoczął się remont tego obiektu, a zakończenie tej inwestycji planowane jest na 2022 rok, ale wszystko wskazuje, że odbędzie się to wcześniej, bo pod koniec tego roku.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, powstały na początku 2017 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia WOT 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Motak koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Kolejni żołnierze WOT zaczynają szkolenie

Kolejni żołnierze WOT zaczynają szkolenie

Żołnierze WOT pomagają w szpitalach

Żołnierze WOT pomagają w szpitalach

WOT walczy z COVID-19

WOT walczy z COVID-19

Kolejni ochotnicy zostali wcieleni do WOT

Kolejni ochotnicy zostali wcieleni do WOT