Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gratka dla miłośników kosmosu - kometa widoczna gołym okiem

Miłośnicy astronomii mogą obserwować na nocnym niebie najjaśniejszą od ponad 20 lat kometę. Jest oznaczona symbolem C2020/F3 NEOWISE. Jasny kulisty obiekt z długim srebrzystym warkoczem można oglądać gołym okiem już dziś.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

14.07.2020 11:58

image Kometa C2020/F3 NEOWISE Fot. / Michael Jager
Komentarze

Jak mówi Mateusz Kalisz, popularyzator astronomii prowadzący kanał Astrolife, kometa prawdopodobnie przybyła w okolice Słońca z hipotetycznego obłoku Oorta, który otacza Układ Słoneczny.

- To taki skalno-lodowy obiekt, który po zbliżeniu się do Słońca, pod wpływem jego promieniowania i ogrzewania zaczyna się rozpadać. Substancje lotne z jego powierzchni odparowują tworząc warkocz gazowy, jednocześnie odrywa się materia skalna, co widzimy jako długi warkocz pyłowy - mówi.

Kometa C2020/F3 NEOWISEFot. Mateusz Kalisz

Kometa, według obliczeń ma średnicę 5 kilometrów i znajduje się stosunkowo blisko Słońca, co sprawia, że jest wyjątkowo jasnym obiektem. Jak dodaje Mateusz Kalisz, jej orbita jest bardzo długa, obiekt pokonuje ją w ciągu 6 tys. lat.

- Poprzednio w okolicy Słońca pojawiła się prawdopodobnie w czasach starożytnych, choć nie ma żadnych wzmianek na jej temat - zaznacza miłośnik astronomii.

Mateusz Kalisz mówi, że komety nie są rzadkim zjawiskiem, możemy je obserwować cały czas, ale jedynie z pomocą teleskopu, dlatego Neowise jest tak wyjątkowa, bo zobaczyć może ją każdy bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Kometa C2020/F3 NEOWISEFot. Mateusz Kalisz

Kometę można oglądać 2 godziny po zachodzie Słońca nad północnym horyzontem.

Popularyzator astronomii dodaje, że znamy kilka rodzajów komet: krótkookresowe, czyli pojawiające się rzadziej niż co 200 lat, długookresowe takie jak Neowise oraz komety jednopojawieniowe, które mają otwarte orbity i pojawiają się w zasięgu Ziemi tylko raz.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

astronomia RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Na polskim niebie można obserwować kometę Neowise

Na polskim niebie można obserwować kometę Neowise

Dziś na niebie zaobserwujemy zjawisko „truskawkowego Księżyca”

Dziś na niebie zaobserwujemy zjawisko „truskawkowego Księżyca”

Niezwykłe krowy żyją w Niebie

Niezwykłe krowy żyją w Niebie